anne-sutuAnne sütü minik bebeklerimiz için ne kadar da önemli öyle değil mi? Bunu bilmeyen anne yoktur. Bu nedenle de emzirme döneminde anne sütü yetersiz geldiğinde her anneyi bir endişe kaplar. Ancak bu endişeyi yaşamak yerine çözümlerine bakmak en doğru yöntemdir. Anne sütü annenin beslenmesi ile doğru orantılıdır. Anne ne kadar doğru ve iyi beslenirse, süt yapan yiyecekleri tüketirse, sütü de o oranda artacaktır. Peki, nedir anne sütünü artıran besinler? Ne oranda ve nasıl tüketilmelidir? İşte anne sütünü artıran yiyecekler;

havuc

  • Kırmızı ve turuncu sebzeler: Bu sebzeler içerisinde size özellikle tavsiyemiz pancar ve havuç olacaktır. Bu iki sebzenin çiğ halde suyunu sıkın ve iki hafta boyuna her gün bir bardak için. Vücudunuzun mineral ihtiyacını karşılayarak süt salınımınızı artıracaktır. Aynı zamanda bebeğinizin gelişimine de fayda sağlayacaktır.
  • Yulaf: Emziren annelerin şüphesiz ki en popüler tercihidir. Besin lifi, demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Yulaftan hazırlanan bir püre hem süt artırıcı, hem doyurucu olacaktır. Pürenin besin değerini artırmak ve lezzetli bir hale getirmek için içerisine bal, fındık, süt veya meyve ilave edebilirsiniz.

sarimsak

  • Sarımsak: Evet yanlış duymadınız, sarımsak anne sütünü artıran en önemli besinlerden birisidir. Emziren annelerin kokusundan dolayı pek yanaşmadığı sarımsak süt bezlerini uyarır ve annenin süt üretimini artırır. İştahınızı açarak süt kalitenizi oldukça güzel seviyelere getirir. Eğer direk tüketemiyorsanız sarımsağı kaynatarak hazırlayacağınız sütlü ve ballı bir karışım oluşturun. Ve her gün bu karışımdan mutlaka tüketin. Korkmayın sarımsağın sütünüzde yaratacağı tat bebeğinizin oldukça hoşuna gidecektir.
  • Yumurta: Yumurta içerdiği A, C ve E vitaminleri ile iyot, fosfor ve çinko gibi mineralleri sayesinde tüm eksiklerinizi bir çırpıda karşılayabiliyor. Anne sütü için ve anne sağlığı için gerekli tüm besinleri barındıran yumurta her sabah kahvaltıda tüketildiğinde anne sütün artmasına yardımcı oluyor.
  • Yoğurt: Annelerin emzirme döneminde tükettikleri her kaşık yoğurt bebeklerine süt olarak geri dönüyor. Hem de bebeklerine verdikleri süt onarlın kemik gelişimine ve diş sağlığına önemli ölçüde fayda sağlıyor. Annenin ihtiyacına göre günde en az 2 kase yoğurt tüketmesi sütünü artırıyor.

HENÜZ YORUM YOK