beko-utu

Ev hanımları için en zahmetli işlerin başında gelen ütü, annelerimizin oldukça vaktini alıyor. Hele ki saten, ipek gibi narin kumaşlar ütülenecekse işleri daha zorlaşıyor. Ancak onlar için ütü yapmayı kolaylaştıracak birkaç püf noktasını bir araya getirdik. Bu pratik yöntemleri uyguladığınız takdirde ütü yapmak çok kolay ve zevkli bir hale gelecek.

1.Her kıyafeti türüne göre ütülemeye dikkat edin. Ayrıca kıyafetin türüne göre ısı ayarı da değişmeli. Ütünün ısısını değiştirdiğinizde birkaç dakika ısının ayarlanmasını bekleyin.

2.Giysilerinizi boyuna ütüleyin ve kırışıklıkları buhar ile yok edin. Dairesel hareketlerle ütülediğinizde kumaş esneyip uzayabilir. Buharlı ütülerle kırışıklıkların kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

3.Büyük parçaları (perde, masa örtüsü gibi) ütülerken, ütü masasının yanına sandalye koyun. Ütülediğiniz parçayı sandalyenin üzerine serin ve o şekilde ütüleyin. Böylece kolay ve düzgün bir şekilde ütüleyebilirsiniz.

4.Narin kumaşları ütülerken ütü bezinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca mendil, tülbent gibi ince kumaşları üstüne koyarak ütüleyebilirsiniz.

5.Giysilerin parlamasını ve yıpranmasını önlemek için tersten ütüleyin.

6.Fermuarlı giysi ütülerken, önce giysinin fermuarını kapatın ve ütünüzün ucuyla iç kanatlara bastırın. Ardından fermuarı açıp etrafındaki kumaşı nazikçe ütüleyin. Son olarak fermuarı kapatıp kumaşın dış kısmını ütüleyin.

Plastik, naylon ya da polyester kıyafetlerde bulunan fermuarların dişlerini ütülemeyin. Bu tip kumaşlardaki fermuarlar kolayca eriyebilir.

7.Ütü masası kılıfının altına folyo koymak da işi kolaylaştırıyor. Folyo sıcağı geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolay bir hal alıyor, aynı zamanda kıyafetleriniz daha düzgün bir görünüme kavuşuyor.

8.Güçlü buhar özelliği olan bir ütü ile her türlü kumaşı kolayca ütüleyebilirsiniz. Buharlı ütüler ile hem kırışıklıkları rahat açabilir, hem de zorlu kumaşların kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

9.Ütü kullanırken uzatma kablonuzun “12 amperlik kablo” olmasına dikkat edin. Daha düşük ampere sahip kablolar, fazla ısınacağından yangın çıkmasına sebep olabilir.

10.Kumaşın parlamasını engellemek için, giysinin parlayan kısmına nemli bir bez sererek ütüleyin. O bölge kuruyana kadar aynı işlemi tekrarlayın.

11.Rahatça ütü yapmak için ütü masasını boyunuza uygun olarak ayarlayın. Ütü yaparken belinizi eğmeyin, dik durmaya özen gösterin.

12.Giysilerinizdeki kırışıklıkların tam olarak giderilmesi için ütü yapmanız bittikten sonra kıyafetlerinizi birkaç saat bekletin.

Bu basit püf noktaları sayesinde ütü yapmak anneniz için bir dert olmaktan çıkıp keyifli bir ev işine dönüşecek. Ancak bunun için öncelikle kaliteli bir ütüye ihtiyacı var. Annenizin daha kısa sürede ve pratik bir şekilde ütü yapması için ona bu konuda yardımcı olacak iyi bir buharlı ütü almanızı öneririz. Anneler günü yaklaşmışken yapışmayan tabanlı ve buharlı bir ütü, titiz anneler için harika bir anneler günü hediyesi olabilir. Hangi marka alacağınıza karar vermediyseniz, Beko’nun küçük ev aletleri arasında yer alan ütü modelleri size fikir verebilir.

HENÜZ YORUM YOK