Özellikle kadınlar ayakkabı almaya bayılırlar. Genellikle de ayakkabı alırken dış görüntüsüne kapılırlar ve ayaklarını ne kadar rahatsız edeceğini düşünmeksizin onu almak isterler.

ayakkabı

Ayakkabı alırken görüntüsüne verilen önem kadar rahatlığına ve ne tür malzemeden yapıldığına da dikkat edilmeli. Bazı kriterleri göz önüne alarak alışveriş yapmaları, kadınların o ayakkabıyı uzun süre kullanabilmelerini sağlar.

Alınacak olan ayakkabı, mümkün olduğunca özgürlüğünüzü ve hareket etmenizi kısıtlamamalı.  Özgürlüğünüzü kısıtlayan bir ayakkabı alırsanız; her ne kadar dış görüntüsü güzel olursa olsun bir süre sonra onun verdiği acı sebebiyle onu kullanmaktan kaçınmaya başlarsınız.

Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken 4 detay

  1. Ayakkabının iç hacmi : Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisi ayakkabının iç hacminin kontrolüdür. Ayaklarımız gün içinde ayakta durmaya ve yürümeye bağlı olarak kan toplar ve şişer. Bu da insan ayağının hacminin gün içinde şişmesine sebep olur. Bu yüzden satın almayı düşündüğünüz ayakkabıları, günün öğle saatinden sonra alırsanız daha sağlıklı bir karar vermiş olursunuz.
  2. Ayakkabıyı elinizle kontrol edin: Satın almayı düşündüğünüz ayakkabıyı mutlaka elinizle de yoklayın. Ayakkabının iç kısmını elle kontrol ettiğinizde astar veya ayağı rahatsız edecek nitelikte katmanların veya kırışıklıkların olmamasına özen gösterin. Çünkü bu gibi ayağı rahatsız edici durumlar er ya da geç sizin o ayakkabıdan soğumanıza neden olacaktır.   Ayakkabının el ile kontrol edilmesi gereken diğer bir kısmı ise dikiş uç kısımlarıdır. Ayakkabının dikiş uç kısımlarının sağlamlığına hem elinizle hem de göz kontrolüyle bakmalısınız. Bu kısımlarda herhangi bir aksaklık olması, kısa sürede deforme olmasına neden olacaktır.
  3. Sentetik malzeme kullanımı: Ayakkabıda sentetik malzeme kullanımı, özellikle ayakla temas eden kısımlarda ise birtakım sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Çünkü sentetik olan malzemeler, hava geçirgenliğini önler ve hava geçirgenliğinin olmadığı yerlerde de mikroplar hızla ürer.
  4. Astarını kontrol edin: Ayakkabı astarının boya verip vermemesi, genellikle ihmal edilen bir konudur ancak giydiğiniz her çorabın boyanması canınızı sıkacak bir durum olduğu için bu kontrolü yapmanızda fayda var. Ayakkabının astarının boya verip vermediğini kontrol etmek için parmağınızı bir miktar ıslatın ve ayakkabının astar kısmına sürtün. Böylece ayakkabının astar kısmının boya verip vermediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK