bahce-1

Şehirde yaşayan kişilerin en büyük sıkıntılarının başında topraktan ve doğadan uzak kalmak gelir. Bu durumda doğayla olan ilişkinizi koparmamak ve yüksek apartman dairelerinde bile huzurla bahçe keyfi yapabileceğiniz bir alan yaratabilmek için balkonda bahçe oluşturmanın 5 yolunu kullanmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede iş stresi ve günlük hayatın karmaşasından kaçıp kendinizle baş başa kalacağınız bir mekana sahip olabilmeniz mümkün olacaktır.

Küçük odaları ve küçük balkonları olan evlerde yaşamaya başlayan insanların özellikle yüksek binalarda yaşıyor olmasına bağlı olarak doğadan ve tabiattan uzak kalmaları söz konusu olabiliyor. Bu durumun biraz olsun değişmesi ve bir süreliğine de olsa evinizde rahatlayabileceğiniz bir ortama kavuşabilmek için balkonlarınızda doğadan izler bulundurmanız çok önemlidir. Bunun için de size önerilerimizi göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

  • Beton duvarlardan kurtulun: Balkonlarda kullanılan betonlar yerine beyaz renkli demir parmaklıklar bahçe havası katmanız konusunda size yardımcı olacaktır. İlla beton olsun diyorsanız, bu durumda da ekose desen verilmiş olan yer yer açıklıkları bulunan beton sütunlar kullanmanız da faydalı olabilir.
  • Zeminde fayans kullanmayın: Balkon zeminlerinde doğayı da yansıtacak olan ahşap malzemeleri kullanmanız sayesinde daha doğal bir hava yaratabilmeniz söz konusu olabilecektir.
  • Ahşap detaylı koltuklar: Mobilya bahçe keyfinin olmazsa olmazıdır. Bahçenizde olmasını istediğiniz koltukların ya da iskemlelerin aynısını balkonunuzda da kullanabilirsiniz. Ahşap rahatlamanıza olanak sağlayacak unsurlar arasında yer alır.

hamak

  • Hamak kullanın: Balkonunuz genişse ya da yeterince alanınız varsa hamak ya da sallanan bahçe salıncakları da doğru bir seçim olacaktır. Bu yüzden hamak ya da salıncağı da ihmal etmemeniz faydalı olacaktır.
  • Bol yeşillendirme çalışması yapın: Mevsime göre çiçekler kullanabileceğiniz gibi mevsime göre toprak mahsulleri verebilecek bitkiler de kullanmanız bahçe havası yaratma konusunda size yardımcı olacaktır. Balkon sefası, cam güzeli, sardunya, kadife, menekşe ve begonya gibi çiçeklerle süsleyebileceğiniz balkon bahçenizde domates, salatalık, kıvırcık gibi doğal sebzeler de ekebilirsiniz. Üstelik hormonsuz ve doğal olan bu sebzeler sağlığınızı korumanıza da yardımcı olacağı için size büyük avantaj sağlayacaktır.

HENÜZ YORUM YOK