cilt-yaslanmasi

Ciltteki erken yaşlanmayı geciktirebilmek için önlem almak kadar cildin erken yaşlanmasındaki sebepleri belirlemek ve bu etkenleri en aza indirebilmek gerçekten önemli. Beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı alkol tüketimi, hormonlar, genetik faktörler, stres, ağır makyaj, çevresel faktörler, koruyucusuz güneşlenmek, az su içmek, cilde gereken bakımı yapmamak, düzenli temizlememek, uyku düzensizlikleri gibi sayılacak birçok etken cildin erken yaşlanmasında etkili oluyor.

Özellikle kırk beş yaş sonrası cilt çok daha hızlı yaşlanır. Bunun sebebi de hormonal aktivitelerin azalması. Zamanla ciltteki sıkılık kaybolmaya başlar, özellikle alın, göz ve dudak çevresinde kırışmalar baş gösterir. Bunlar da kadınların korkulu rüyasıdır.

maske

Peki, ciltteki yaşlanmayı geciktirecek neler yapabiliriz? Yaşlanmayı çabuklaştıran etkenlerin cildimizdeki etkilerini nasıl en aza indirebiliriz? Bunlar için gereken yöntemleri sizin için hazırladık.

 1. Yaşlanmanın, güneşin, stresin, çevre kirliliğinin, sigaranın, şekerli besinlerin cilt sağlığının bozulmasında oldukça zararlı etkisi var. Bu zararlı etkileri, cilt sorunlarını cildimize dost olan besinleri tüketerek azaltmak mümkün bu nedenle beslenme listenizde Brokoli, lahana, karnabahar, ıspanak gibi sebzeler, kivi, maydanoz, domates, elma, böğürtlen, balık, yumurta gibi besinler mutlaka bulunmalı.
 2. Günde en az 8 bardak su içmeye çalışın. Su içmek şişkinliği azaltır ve vücuttaki atıkları dışarı atmanızı sağlar. Cilt için en iyi nemlendirici sudur.
 3. Şeker, alkol, kahve, gazlı içeceklerinin tüketimine dikkat edin, bu içeceklerin tüketimini sınırlandırın. Alınan şeker oranının fazla olması ciltteki elastikiyetin azalmasına sebep olabiliyor. Günde iki bardaktan fazla kahveye veda etmek, alkol tüketimini azaltmak cilt sağlığı için yapılabilecekler arasında.
 4. Sigara cildin baş düşmanlarından birisi ve ciltteki yaşlanmayı hızlandıran sebepler arasında. Sigaradan uzaklaşmak, cildin tazeliğinin ve diriliğinin korunmasında, yaşlanmanın geciktirilmesinde alınacak önlemlerden bir diğeri.
 5. Yüze ve vücuda zararı azaltmak için sıcak su ile uzun süre yıkanmaktan uzak durun. Cilt kuruluğuna neden olan sebeplerden biri de ciltteki yağ tabakalarını azaltmaya sebep olan sıcak su ile uzun süreli yıkanmaktır.
 6. Banyo sonrasında mutlaka yüze ve vücuda kurumayı azaltmak için nemlendirici krem sürün ve bu kremle cildinize masaj yapın. Cilt tipinize uygun cilt maskesi, peeling gibi cilt bakım uygulamaları yapmayı ihmal etmeyin.
 7. Uyku düzeninize ve kaliteli uyku uyumaya özen gösterin. Her gün mutlaka 8 saat uyku uyumaya çalışın.
 8. Bayanların cilt sağlığını korumaları ve yaşlanmayı geciktirmeleri için en hassas olması gereken noktalardan birisi de makyajın üşenmeden, mutlaka temizlenerek uykuya yatılmasıdır. Makyaj temizlenmezse ciltteki gözenekler tıkanır bu da toksinlerin vücuttan atılmasına engel olur.
 9. Stres cildin de zarar görmesinde etkili. Çok stresli bir hayat içindeyseniz stres kaynaklarınızı belirleyin ve stresinizi yenmek için işinize yarayacak yöntemleri uygulayın. Örneğin kendinize zaman ayırmak, meditasyon, rahatlatıcı bir masajla vücuttaki gerginlikleri atmak, cilt bakımı yaptırmak sizi şımartacak güzel yöntemler arasında yer alabilir.
 10. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Sadece kumsalda güneşlenirken değil normal günlerde de dışarı çıkarken yüksek korumalı bir güneş kremi sürün.
 11. Her gün ayna karşısında yapabileceğiniz yüz egzersizleri ile mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK