oyuncak
Oyuncaklar çocuk gelişiminin en önemli parçaları. Çocukların zevkle zaman geçirebilmeleri için hazırlanan oyuncaklar sadece eğlence amaçlı kullanılmıyor. Oyuncaklar aynı zamanda çocukları eğitiyor ve zekâ gelişimine olumlu yönde katkı sağlıyorlar. En önemlisi ise oyuncak figürleri çocukların model oluşturmalarını sağlıyor. Çocuklara alınan oyuncaklar eski zamanlarla kıyaslandığında her geçen dönem artarak ilerliyor. Çocuklar daha doğmadan odaları hazırlanırken dört, beş yaşlarında oynayabileceği oyuncaklar dahi alınıyor. Kendi dönemlerinde böyle bir şansa sahip olmayan anne babalar yaşayamadıklarını çocuklarına yaşatmak istiyorlar. Bazen de çok çalışan veya boşanmış ebeveynler çocuklarına karşı duydukları suçluluğu haddinden fazla oyuncak alarak kapatmaya çalışıyorlar. Ancak tüm bunlar doğru davranışlar değil. Bu durum siz farkında olmadan çocuklarınızın gelişimine ve size bazı zararlar verebiliyor. İşte çocuklarınıza çok oyuncak almanın zararları;

  • Çok oyuncağı olan çocukların artık ulaşabilecekler bir şey kalmamış olur. Her istedikleri anda istediklerine sahip olduklarını bilmeleri onları şımarık ve doyumsuz yapar. Bu durum ilerleyen yaşlarda da devam eder ve her anlamda tatminsiz bireyler olurlar.
  • Çok oyuncağa sahip olmak çocukların yaratıcılıklarını köreltir ve elindekilerle gününü geçirmesine neden olur. Hâlbuki az oyuncağı olan çocuk gününü geçirebilmek için etrafındaki farklı nesnelere yönelir ve onları kullanarak kendine oyun alanları yaratır. Az oyuncağa sahip çocuklar hayal güçlerini kullanarak hiç ummadığınız bir nesneden kendine birbirinden farklı şeyler yaratabilir. Ellerindeki tüm kaynakları kullanarak farklılıklar yaratmayı ve bunlarla zaman geçirmeyi öğrenirler.
  • Çok oyuncağı olan çocuklar elindeki oyuncağın kıymetini bilemez. Nasıl olsa yenisinin alınacağını bilen çocuk elindeki oyuncağı koruyup kollamak yerine hor kullanır. Böylelikle değerini ve önemini anlamadan oyuncak çoktan kırılıp dökülmüş olur. Ancak az oyuncağı olan çocuk ona gözü gibi bakar. İstediği anda yenisinin gelmeyeceğini bildiğinden kırılıp zarar görmesine izin vermez. Ve bu ileride bu çocuğun tüm eşyalarına karşı özenli, dikkatli ve korumacı yaklaşmasını sağlar. resim-cocuk

Çok oyuncağı olan çocuk tüm zamanını oyuncaklarla geçirir. Ancak çocuk bu, sokakta da oynaması gerekir, resim de yapması gerekir, müzikle de uğraşması gerekir. Çok oyuncak çocukların gözünü boyadığından sanatsal faaliyetlere olan ilgileri azalır.

HENÜZ YORUM YOK