kahvalti

Çikolata, şeker, cips gibi yiyeceklerin, asitli ve şekerli içeceklerin ya da fast-food ürünlerinin özellikle küçük yaşlarda çok tüketilmesi nedeniyle çocuklar sağlıksız beslenerek büyüyor. Özellikle okul öncesi çocuklarda yanlış beslenme şişmanlık ve obeziteye sebep oluyor. Çocuklardaki şişmanlığın sorumlusu da aslında çocuklar değil; anne ve babalar, çocuğa bakan diğer bireyler çünkü çocuklar özellikle 02-05 yaş döneminde ellerine ne verilirse onu yiyorlar ya da içiyorlar. Bir çocuğun beslenme alışkanlıklarını edinmesi de bu küçük yaşlarda şekilleniyor. Çocukların kontrollü ve bilinçli beslenmesini sağlamak, ileriki yaşamlarında etkili olacak beslenme alışkanlıklarını belirlemek tamamen büyüklere düşüyor. Daha bilinçli ve sabırlı ebeveynler olarak, sağlıklı beslenmeyi çocuklarınıza öğretebilir, doğru beslenme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Tabi çocuğun beslenmesinde etkili olan diğer bireylerle de işbirliği içinde olmanız şart.

Çocuklarınızın daha sağlıklı ve yeterli beslenmesini nasıl sağlayabilirsiniz? İşte, uygulayabileceğiniz başarılı yöntem:

 1. En küçük yaştan itibaren çocuğunuzu her tattaki besine alıştırın. Böylelikle büyüdüklerinde daha az yemek seçiyorlar, meyve ve sebzeyi daha çok tüketiyorlar ve tek tip yemek de ısrar etmiyorlar.
 2. Kahvaltı günün en önemli öğünü bu nedenle çocuğunuza mutlaka kahvaltı etme alışkanlığı aşılayın. Her ne kadar okul döneminde sabah erken kalkma zorunluluğu, servise yetişme telaşı ya da erken saatlerde iştahsız olunması gibi sebepler kahvaltının geri plana atılmasına sebep oluyorsa da kahvaltı günün en önemli öğünü. Kahvaltı öğrenmeyi olumlu yönde etkilediği gibi çocukların derslere olan konsantrasyonunu da arttırıyor.
 3. Kahvaltı hazırlarken doğru besinlerle kahvaltı hazırlamaya özen gösterin. İdeal kahvaltı menüsünde mutlaka bir bardak süt, yumurta, peynir bulunmalıdır. Domates ve salatalık da ilave edilebilir. Çocuğun beslenme çantasını hazırlarken de aynı özeni göstermek ve sağlıklı besinler seçmek lazım.
 4. Yemek yerken tüm aile bireylerinin, bir sofra düzeni içerisinde aynı anda yemeğe oturmaları çocuğa yemek yeme alışkanlıklarını edindirmekte önemli bir yere sahip. Bir yaşını dolduran her çocuk mümkün olduğu kadar aile bireyleri ile birlikte, yemek masasında yemek yemelidir.cocuk-yemek
 5. Süt ve süt ürünlerini çocuğunuzun beslenme listesinden eksik etmeyin. Beslenme alışkanlıklarının içerisinde mutlaka bu ürünler yer almalı çünkü süt çocukların kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında ve kemiklerinin gelişip güçlenmesinde oldukça etkili. Diğer bir kalsiyum kaynağı olan peynir de hem diş hem de kemik sağlığı açısından önemli bir besin.
 6. Çocuğunuza haftada en az bir kere mutlaka balık yedirin. Büyükler kadar çocukların da Omega-3 yağ asidi kaynağına ihtiyacı var. Beyin için çok faydalı çünkü Omega-3 öğrenme kabiliyetini arttırıyor.
 7. Yemek saatinden en az bir saat önceye kadar çocuklarınızın sıvı alımını sınırlandırın. Çocuklarınızı abur cubur yiyeceklerden, şekerli ürünlerden, fast food gıdalardan uzak tutun. Özellikle yemek öncesinde şeker, çikolata ve bisküvi tarzda yiyeceklerden uzak durmasını sağlayın.
 8. Su tüketmenin önemini çocuklukta çocuğunuza aşılarsanız hayatı boyunca su içme alışkanlığını sürdürebilir.su-icmek
 9. Besinlerin önemini ve her besinin ne faydası olduğunu daha çocukken farkındalık yaratarak çocuğa öğretmekte fayda var. Alışverişe birlikte çıktığınızda ya da yemek yaparken çocuğunuza besinlerle ilgili bilgileri anlatabilir, besinleri göstererek, elleterek tanımasını ve keşfetmesini sağlayabilirsiniz.
 10. Çocuğunuza yemek yedirmekte zorlanıyorsanız öncelikle zorla yedirmekten kaçının. Zorlamalar çocuğun yemekten soğumasına sebep olabilir. Uykulu ve huzursuz oldukları zamanları yemek yedirmek için tercih etmeyin. Daha neşeli ve uyanık oldukları zamanlara yemek saatlerini denk getirmeye dikkat edin.
 11. Çocuğunuzun yemeklerini kendilerinin yemesine izin verin, bu yöntem yemek yemeye ısınmasını ve özgüveninin de gelişmesini sağlayabilir.
 12. Sebzeleri birçok çocuk pek sevmez ama mutlaka yemeleri gereken besinlerdir. Yemeklerin sunumunu çekici hale getirmek işinize yarayabilir. Tabağın üzerine resim yapılmış gibi konarak ve süslenerek yerleştirilen sebzeler, surat şekli ya da çiçek şekli verilmiş besinler çocuğunuzun için yemeği cazip hale getirebilir. Çocukların sevdiği ve sevmediği gıdalar birbirine karıştırılarak da verilebilir.
 13. Çocuklar büyüklerini her zaman model olarak alır ve büyüklerinin yaptıklarını taklit ederler. Çocuğunuzun beslenme konusunda örnek aldığı ilk insanlar siz olacağınız için kendi beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmeli, çocuklarınıza doğru örnek olmalısınız.

HENÜZ YORUM YOK