Embriyo

Embriyo Donasyonu, hem kadının hem de erkeğin üreme hücrelerinin herhangi bir sebepten dolayı işlevsel olmaması veya zarar görmüş olması durumunda önerilen tüp bebek uygulamalarından biridir. Yumurta donasyonu olarak da bilinir.

Hangi Durumlarda Embriyo Donasyonu Önerilir?

Hem kadının hem de erkeğin üremeye dair problemleri bulunuyorsa, embriyo donasyonuna başvurulur. Daha sonra annenin hamileliğe uygunluğu kontrol edilir. Sonrasında da donasyon sürecine başlanır. Bununla birlikte 40 yaş üzeri erkek ve kadınlar da çocuk sahibi olmak istediklerinde, embriyo donasyonuna yönlendirilirler.

Donör Seçimi

Yumurta bağışında bulunacak kadın; bebek sahibi olmak isteyen ailenin fiziksel özellikleri, kan grubu gibi detaylarının incelenmesiyle seçilir. Donörün genç, sağlıklı ve doğurgan bir yapıya sahip olması, kriter olarak en çok dikkat edilenleri oluşturur ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için önemli bir konudur. Donörler, yumurta dondurma merkezine gelerek bağışlarda bulunabilirler.

Sperm Seçimi

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin ortak karar ve talepleri doğrultusunda, yine fiziksel özellikler ve kan grubu dikkate alınarak seçilen yumurtalar spermler ile birleştirilir. Dünya Tüp Bebek Merkezi’ndeki spermler tüm testlerden geçen ve dölleme yeteneği oldukça yüksek spermlerden oluşmaktadır.

Embriyo Donasyon Tedavisinden Önce

Dünya Tüp Bebek Merkezi’nde donasyona uygun olup olmadığınız test edilir ve birçok farklı test uygulanır. Kadın ve erkekleri ayrı ayrı inceleyen uzman ekip, en doğru yumurta ve spermleri bir araya getirerek tedavi sürecinize başlar. 6 aylık geçerlilik süresi olan tetkiklerle de başvurabileceğiniz donasyon yönteminde, stresten uzak durmak ve huzurlu olmak en önemli koşulların başında geliyor.

Tedavinin Aşamaları

Sürece anne adayı ve donörün adet dönemlerini kesiştirilerek başlanıyor. Daha sonra anne adayı belirlenen ilaç ve tedavilerle hazırlanır. Yaklaşık 15-17 gün süren süreçte, aralarda farklı testlerde yapılır ve eğer alınması gereken bir önlem varsa hemen harekete geçilir. İşlemden 12 gün sonra kanda hamilelik hormonu aranarak sonuç öğrenilir.

Başarı Oranları

Embriyo donasyonunun başarı oranları, yumurtalar genç, sağlıklı ve doğurgan annelerden alındığı için en başarılı tüp bebek yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda spermler de çok kaliteli numunelerden seçilmektedir. Bu durumda başarı oranı en az %70 oranında seyretmektedir.

HENÜZ YORUM YOK