koltukYoğun iş stresinden ve günün tüm yorgunluğundan kaçarak sığındığımız evlerimiz kendimizi en rahat ve ait hissettiğimiz yerlerdir. Hani kıyafetlerimiz ve saçlarımız tarzımızı yansıtır ya, aslında bizi yansıtan en güzel şeylerdir evlerimiz. Hangi renkleri sevdiğimizi, hangi tarza daha yakın olduğumuzu, çok süslü ve abartıdan yana mı, yoksa sade ve doğallıktan yana mı olduğumuzu bir çırpıda anlatır. Bu nedenle ev dekorasyonuna çok önem veririz ve kendimiz dekore etmeye çalışırız.

Profesyonel bir destek alarak kendimizi anlatıp gerisini onlara bırakmak elbette işin en kolay yanı ancak bir o kadarda masraflı. Bunu karşılayacak güce sahip olmadığımıza göre iş başa düşer ve en ince ayrıntısına kadar düşünerek hareket ederiz. Bu süreçte büyüklü küçüklü birçok hata yaparız. İşin ehli insanlar gibi iş çıkaramayacağımız aşikâr ama onlara yakın işler ortaya çıkarmakta bizim elimizde. Yeter ki herkesin sıklıkla düştüğü büyük hataların neler olduğunu bilelim ve bu hatalara düşmeyelim.

yemek-odasi

Peki, nelerdir bu dekorasyon hataları? İşte en sık yapılan 3 dekorasyon hatası;

  • Dekorasyon bütünlük isteyen bir iştir. Bu nedenle hata yapmamanız için öncelikle hangi tarzın size uygun olduğunu net olarak belirlemelisiniz. Ve bu tarz doğrultusunda detaylı bir plan yapmalısınız. Bunun en güzel yolu da hayal gücünüzü kullanarak gerekli düzenlemeleri yapmak olacaktır. Plansız bir dekorasyon çalışması asla bütünlük yansıtmayacaktır. Ve yapılan plana adım adım uymalısınız. Süreç içerisinde eklemeler veya değişiklikler yine bütünlüğü bozacaktır. Bunun için hata yapmamanız için iyi bir plana ve uygulamaya ihtiyacınız vardır.
  • Mobilyalar dekorasyonun en önemli parçalarıdır. Ancak sıklıkla hataya düşmenize neden olur. Mobilya seçimler birbirinden şık ve güzel showroomlarda yapılır. Showroomlarda mobilyalar için yeterince alan ve profesyonel bir ışıklandırma kullanılır. Bu nedenle olduğundan çok daha güzel ve şık görünürler. Yapılan hata ise tam olarak burada başlar, evinizin alanı ve ışıklandırması düşünülmeden showroomdaki görselliğe aldanarak seçim yapılır. Mobilyalar evinize geldiğinde aynı ihtişamı yansıtamayacağı için sizi hayal kırıklığına uğratır.
  • İyi bir dekorasyon sadece büyüleyici bir görünüm elde etmek demek değildir. İyi bir dekorasyon evinizin hem şık, hem işlevsel, hem de rahat olması demektir. Görünüşe aldanıp alınan mobilyalar rahat olmadığında ve size kullanım konusunda zorluklar çıkardığında hiçbir önemi kalmayacaktır.

HENÜZ YORUM YOK