Göz rengi ve şekline göre farklı makyaj uygulamaları gerektiğini biliyor muydunuz?goz-rengi

Göz rengi ve şekline uygun göz makyajı yaptığınızda daha iyi sonuçlar alırsınız.  Gözünüz büyük yapıda ise daha küçük gösterebilir ya da küçük ise daha büyük gösterebilirsiniz. Yeter ki doğru göz rengi ve şekline uygun ve göz renginize uygun stiller seçin. Cilt makyajı ne kadar önemli ise kusursuz bir makyajda göz makyajı da o derece önemlidir bunu sakın unutmayın. Kusursuz bir cilt makyajını ancak kusursuz bir göz makyajı ile tamamlayabilirsiniz.

Göz rengine ve göz şekillerine en uygun makyaj nasıl olur tüyolarını verelim sizler için.

1-Belirgin ve şiş göz kapaklarınız varsa

Bu şekilde gözlere sahipseniz yapmanız gereken ilk şey göz kapaklarınızı kamufle etmek. Göz kapağınıza koyu bir renk far kullanın ve gölgeli sürülmüş far göz kapağı üzerinde yoğunlaştırır ve soluklaşarak kaşlara doğru çıkar. Göz kapağı kıvrımını koyu bir hat şeklinde belirginleştirir. Yine göz kaleminizi gözün üst kısmına kalın şekilde alt kısmına ise ince şekilde sürmelisiniz. Ayrıca rimeli sadece üst kirpiklere uygulamalısınız.

2- Çukur gözler için göz makyajı

Gözler daha içeride ve göz kapakları daha az belirgin olduğu için bu göz yapısı diğerlerine göre daha içeride ve küçük görünür. Bunu engellemek için göz kapaklarınıza açık renkli ve parlak farlar kullanmanızda fayda var özellikle beyaz, bej, kemik rengi, şampanya uygun tonlar arasındadır. Hemen kaşların altına ise kullanacağınız tonun bir iki ton koyu rengi olan farlar tercih etmelisiniz. Gölgelendirmeler kirpik dipleri kaşalar arasında çık belirgin olmayan geçişlerle sağlanmalıdır. Gözün kesinlikle iç kısımlarına koyu renk kalem kullanılmamalı burada da tercihimiz kemik rengi, beyaz ya da açık gri tonlarında olmalıdır. Rimel yine üst kirpiklere daha belirgin alt kirpiklere daha az sürülmelidir.

3- Küçük gözler için göz makyajı

Küçük gözler yüzde orantıyı bozabileceği için göz kapakları için far uygulamasını belirgin şekilde yapmalı ve göz kapaklarını hafif taşırarak far sürülebilir. Göz kapağına açık renkli astar far sürülür ve orta koyulukta mat bir far kullanılarak gölge yapılır. Farı özellikle göz kuyruğu çevresinde yoğunlaştırmalısınız. Kirpiklerin hemen üzeri ve kaş altları açık tonlarda far kullanılarak aydınlık hale getirilmelidir. Yine beyaz renkli göz kalemi kullanılmalı göz içlerine ve hem üst kirpikler hem de alt kirpiklere rimel yoğun şekilde sürülür.

4- Yuvarlak gözlere makyaj nasıl yapılır

Gölgelendirme sadece göz kapaklarına değil gözün dış kısmına da yapılır.Gözün çukur kısmına koyu renk far uygulanmalı ve dışa doğru kaşa paralel şekilde uzatılmalı. Kaş yayına doğruda renk aşamalı olarak arttırılmalı. Göz kapağı kıvrımı belirginleştirilmeli ve Üst kirpik diplerine çizilen çizgiler alt kirpik diplerine çizilen çizgi ile kuyruk kısmına doğru uzatılmalı. Rimel alt ve üst kirpiklere aynı yoğunlukta sürülmeli.

5- Göz rengine uygun göz makyajı nasıl yapılır ve göz rengimi nasıl daha çekici hale getiririm diye düşünüyorsanız birkaç ufak tüyo da bu konuda sizlerle paylaşalım.

Ela ve kahverengi gözlere sahip iseniz; Kahverengi, bej, şampanya ve bunun yanı sıra doğal tonlar tercih etmelisiniz. Haki, yeşili, bakır, gümüş ve altın tonları da gözünüzle rahatlıkla uyum sağlayacak renkler arasında. Soğuk renk kategorisinde olan pembe, eflatun gibi renklerden kaçınmalısınız. Siyah ve kahve tonlardaki göz kalemleri de göz renginiz için uygundur.

Yeşil göz rengine sahip iseniz; yeşil, mürdüm ve morun tonları, altın ve bakır tonları rahatlıkla göz renginiz için tercih edebileceğiniz far tonlarıdır. Özellikle göz pınarlarınıza ekleyeceğiniz bakır ve altın rengi göz farları gözlerinizi daha da çekici yapacaktır.

Mavi ve gri gözlere sahip iseniz; Göz renginiz yeterince iddialı olduğu için göz makyajınızda oldukça pastel tonlar tercih etmenizde fayda var. Hafif dumanlı ve özellikle grinin ağırlıkta olduğu göz farları tercih edebileceğiniz gibi siyah göz kalemi ile sadece göz renginizi ortaya çıkarabilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK