gunes-yanigi

Yaz mevsiminin gelmesi ile bronz tenler bir bir ortaya çıkıyor. Her kadın bronz tenli olmanın cazibesine kendini kaptırıyor ve bronzlaşabilmek için kendini sahillere atıyor. Bilinçsiz bir güneşlenme cilt sağlığı açısından son derece tehlikeli. Uzun vadede hiç beklenmeyen cilt hastalıklarına neden olabiliyor. Bununla birlikte sakıncalı saatlerde güneşlenmeye çıkanlar güneş yanıklarına, sonrasında ise vücutta oluşan güneş lekelerine maruz kalıyorlar.

Güneş yanıklarını ve sonrasında oluşacak lekeler önleyebilmek için öncelikle doğru güneşlenmeye özen göstermelisiniz. Bilinçsiz bir şekilde yanlış saatlerde ve çok uzun süreler güneşin altında kalmak hem sağlığınızı hem de güzelliğinizi tehlikeye sokabilir. Ancak yine de tüm çabalarınıza rağmen vücudunuzda güneş yanıkları oluştuysa ve çok ileri derecede değilse bunları bir an önce kendi yöntemlerinizle tedavi etmelisiniz. İşte size güneş yanığına iyi gelecek 5 formül;

  • Güneş yanıklarına iyi gelen en pratik yöntem ılık su ile duş almaktır. Ilık su vücudunuzda oluşan yanma hissini yok edecektir. Ilık su dolu bir küvette biraz dinlenmek vücudunuzu bir hayli rahatlatacaktır.
  • Karbonat ve lavanta yağları vücut ısısını düşürme özelliğine sahiptirler. Ve aynı zamanda iltihabı yatıştırmaya yönelik kuvvetli etkileri vardır. Bu yağlardan oluşan bir karışımı, ılık su dolu küvetinize döküp iyice dağılmasını sağladığınızda ve en az yirmi dakika bu küvette dinlendiğinizde güneş yanıklarınıza iyi gelecektir. Ancak unutmamanız gereken tek şey, sabun cildi kurutur ve güneş yanığı olan vücutlarda yanık geçene kadar sabun kullanmanız tavsiye edilmez.
  • Eğer karbonat ve lavanta yağı bulma imkânınız yoksa ılık su dolu küvetinize bir bardak elma sirkesi dökün ve kendinizi suyun içerisinde dinlenmeye alın. Has elma sirkesi olmasına özen gösterin. Aksi durumda kimyasallar yoğun olur ve yanıklarınıza olumsuz etki edebilir.
  • Eğer o an karbonat, lavanta yağı veya sirke bulamıyorsanız işte size daha kolay ulaşabileceğiniz başka bir öneri. Ilık su dolu küvetinize bir şişe sade maden suyu dökün ve bu su içerisinde kendinizi bir süre dinlenmeye alın.
  • Bu uygulamalarda herhangi birini yapıp banyodan çıktıktan sonra ise cildinize aloe vera jeli sürün. İnce bir tabaka şeklinde cildinize uygulayacağınız bu jel duş sonrası vücudunuzun nemli kalmasına ve yanma hissinin azalmasına yardımcı olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK