alişveriş

Kadınların en büyük tutkularından biri mutlaka ki alışveriş yapmaktır. İhtiyaç durumunda yapılan alışverişin dışında sırf mutsuzluktan, depresyondan ya da sıkıntıdan veya bu ara bu moda diyerek yapılan alışverişler kadınlarda oldukça sık görülebilir. Kimi zaman da sırf trend ya da moda diye vücut tipine, yaşa ya da giyilecek ortamlara uygun olmayan kıyafetler, aksesuarlar alışveriş yaparken almak mümkündür. Bu tür alışveriş alışkanlıkları hatalı alışverişin baş sebeplerinden biridir denebilir. En iyisi mi siz siz olun, akıllı alışveriş için giymeyeceğiniz ya da üstünüze uyum sağlamayan, içinde rahat edemediğiniz kıyafetlerden ve aksesuarlardan hem stilinize zarar vermemesi hem de bütçenizi içinden çıkılmaz bir hale getirmemesi açısından uzak durun.

alişveriş-1

Her kadının hayatı boyunca yapabileceği 11 giyim ya da aksesuar alışverişi hatası nedir? Sizler için hazırladık.

 1. Depresyona girdiğinde kafa dağıtacağına inanarak ya da eşine, arkadaşına, patronuna kızarak sırf para harcamak için kendini alışverişe verip o anki ruh haliyle belki de üstüne bir kere bile giymeyeceği ya da kendisine yakışmayacak parçalar almak, sonrasında kredi kartı ekstresi geldiğinde strese girmek ve alınan parçaları yıllarca dolapta hiç giymeden ya da bir kere giyip atarak bekletmek.
 2. Sırf birlikte alışverişe çıktığı arkadaşı çok beğendiğini ve kendisine çok yakıştığını söylediği için aslında kendisinin çok da beğenmediği ya da stili olmayan bir kıyafeti ya da aksesuarı satın almak.
 3. Kadınların alışveriş yaparken en sık düştüğü hatalardan biri de sırf indirimde diye evde olduğu halde hiç düşünmeden aynı tarz ve renkte ürünlerden çeşit çeşit alıp eve yığmak sonra da karmaşanın içinden çıkamamak.
 4. Arada bir giyerim diyerek aslında hiç tarzına, stiline, vücut tipine uygun olmayan kıyafetlere ürünlere yatırım yapmak, para harcamak.
 5. Sadece indirimde diye zevkine uymayacak bir ürünü alıp sonra da giymeden bir kenara atmak.
 6. Sırf boyumu yüksek göstersin diye ya da bir ortamdaki en seksi, en dikkat çeken kadın ben olacağım hırsıyla yarım saat bile üzerinde duramayacağı aşırı yüksek topuklu ayakkabılara para harcamak ve bir de üstüne rahat edemediği için bu ayakkabıları doğru dürüst giyememek.
 7. Evde bulunan kıyafetlerle kombin edilebilecek ürünler ve hali hazırdaki giysileri ile uyacak parçalar, aksesuarlar seçmek yerine evde bulunan hiçbir kıyafetle kombin edilemeyecek ürünler almak ya da alakasız parçalar satın alarak birbiri ile kombin yapamamak.
 8. Nasıl olsa kilo veririm diyerek ve aslında o kadar kilo belki de kısa sürede verilmeyeceği halde çok beğenilen bir kıyafeti nasıl olsa kilo verince giyerim diyerek o an üzerine olmasa da almak.
 9. Vücudunu tanımadan yapılan alışveriş sonrası alınan ürünleri giydiğinde komik görünmek.
 10. Giydiğinde üzerinde çok da dikkat çekmeyecek, çok daha uygun fiyata alınabilecek parçalara ya da çok klasik parçalara sırf marka diye gereğinden çok fazla para harcamak.
 11. Sadece bir kere kullanılabilecek abartılı bir takıya servet harcamak ya da günlük kullanılabilecek takılara çok daha uygun fiyatlarda tercihler yapabilecekken gereğinden yüksek para dökmek.

 

HENÜZ YORUM YOK