stres

İş hayatında geçirdiğimiz zamanlar içerisinde yaşanan stres kontrol edilemediği durumda hem çeşitli sağlık sorunlarına hem de yaşam enerjisinin azalmasına sebep olabiliyor. Çalışma hayatındaki olumlu stres çoğu zaman çalışanı güdümlemesi nedeniyle faydalı olabilir. Buna karşılık aşırı iş yükü, yaşanan çeşitli endişeler, beklentilerin arzu edildiği gibi karşılanamaması, iş yeri şartlarının uygunsuzluğu ya da yaşana iletişim sorunları, kişinin iş hayatı düzenini doğru sağlayamaması gibi sebeplerle yaşanan olumsuz stresin ölçüsü kaçtığında fiziksel ve duygusal olarak çalışanı olumsuz etkilemeye başlar.

İş hayatında stresi çok yaşayanlardansanız, sizi yaşadığınız stresten uzaklaştıracak önerilerimize göz atın.

 1. Gün içerisindeki önceliklerinizi doğru belirleyin, zaman planınızı doğru yapın. Zor ve daha acil işlere enerji düzeyiniz yüksekken yaparak öncelik verirseniz daha sonraya bıraktığınızda yaşayabileceğiniz yetiştirememe stresi içerisine girmezsiniz. İşleri sıkıştırdığınızda zamana karşı yarışmanın üzerinizde oluşturacağı baskı hem daha çok hata yapmanıza hem de veriminizi düşürmenize sebep olabilir.
 2. Bitirilmesi gereken işleri nasıl olsa yarın yaparım diyerek ertesi güne bırakmayın. Ertesi gün planınız dışında gelişebilecek durumlar nedeniyle gelen yeni işlerin yanı sıra bir gün önceden kalan işlerin önünüzde yığılması gerginlik yaratabilir. stres-1
 3. Hem zaman hem de enerji olarak potansiyeliniz üzerindeki konular için kesin yapabilirlik sözü vermezseniz üzerinizde zamanla biriken ve taşıyabileceğinizden daha fazla sorumluluğun altında ezilmez ve strese girmezsiniz.
 4. Çalışma ortamınızı temiz ve düzenli tutun. Dikkatinizi dağıtacak eşyalardan ve karmaşık ortamlardan uzak durun. Aradığınızı bulamayacak kadar dağınık ortamlar ya da çalışma veriminizi düşürecek düzensiz bir masa çalışırken hem zaman kaybına hem de stres sebep olabilir.
 5. Uykunuzun kalitesine, aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkmaya, beslenme düzeninize ve öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin. Uzun süre aç kalmak, doğru beslenmemek, uykusuzluk gibi faktörler sinir sisteminin dengesini bozabilir. Yeteri kadar ve kaliteli uyumamak, uzun süre aç kalmak kan şekerinin düşmesine de sebep olabilir. Bu durumlar çalışma veriminizi ve enerjinizi olumsuz etkileyebilir.
 6. Çalışırken işinizi aksatmayacak şekilde küçük molalar verin. Bu hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirir. Öğle yemeklerini açık havada yemeyi tercih edin.
 7. Görev paylaşımında bulunun. Ya yapamazsa düşüncesi ile diğer insanların görev ve sorumluluklarını üstlenmek kendinize ait işlerinize getirecek ilave yük nedeniyle sizin üzerinizde yaptığı olumsuz etkiler nedeniyle strese sebep olabilir. Her işi kendiniz yamak yerine, işini üstlenmeye çalıştığınız kişilere daha çok güvenerek iş vermeyi ya da onlara yol göstererek eğitmeyi deneyebilirsiniz.
 8. İşlerinizin arapsaçına dönüp sizi strese sokmasını istemiyorsanız günlük işleriniz ile ilgili sizi rahatlatacak ve strese sokmayacak bir program oluşturun.stres-2
 9. İş çevrenizdeki insanlarla kurduğunuz iletişimi doğru yapmak bu kişilerle olan ilişkilerinizde yaşayabileceğiniz stresi azaltabilir.
 10. Hayatınız sadece iş olmasın. İş dışında kalan saatlerde diğer sorumluluklarınızı yerine getirdikten sonra size kalan zamanlarda mümkün olduğunca kendinizi rahatlatacak, dinlendirecek aktivitelerle uğraşın. Egzersiz yapın. Sosyal hayatınızı ve arkadaş ilişkilerinizi canlı tutun.
 11. Özel hayatınızda yaşanan sorunları iş ortamınıza taşımayın. Motivasyonunuzu düşürecek davranışlardan ve düşüncelerden uzak durun. Sürekli negatif düşünmek ve kaygı dolu bir hayat yaşamak sadece iş hayatınızda değil, hayatın her alanında sizi mutsuz eder.

HENÜZ YORUM YOK