ishal

Gıda zehirlenmesi başta olmak üzere çeşitli hastalıklar sebebi ile ortaya çıkabilen ishale iyi gelen 6 yiyecek sayesinde günlük yaşamınızı olumsuz etkileyen bu durumdan daha hızlı ve sorunsuz kurtulmanız mümkün olacaktır. Bu dönemi daha hızlı atlatabilmek için sindirimi zor olmayan hafif gıdalar tüketmeniz ve sıvı tüketimini de artırmanız gerekir. Bunların yanı sıra bu dönemde alkol, kafein, baharatlı gıdalar, süt ürünleri, yüksek oranda lif bulunduran gıdalar ve yağlı gıdalardan da uzak durmanız faydanıza olacaktır.

  • Pirinç ve Pirinç Suyu: İshal esnasında dışkının sertleşmesini sağlayabilmek için düşük lif içeriğine sahip bağlayıcı gıdaların tüketilmesinde fayda bulunmaktadır. Beyaz pirinç düşük lif içeriği sebebi ile bu kategoride yer almaktadır. Esmer pirinçlerde yüksek oranda lif bulunduğundan bu kategoriye girmediğini söyleyebiliriz. Eğer pirinç yemek sizi zorluyorsa 3 kase su içinde yarım kase pirinci 45 dakika bekletip süzerek suyunu içebilirsiniz.
  • Muz: Sindirimi kolay olan ve hafif bir meyve olan muz, ishalinize yardımcı olabilecek yiyecekler arasında yer almaktadır. İshal sebebi ile kaybettiğiniz potasyumu geri alabilmenize de olanak sağlayan muzun tek başına ishali geçirmeyeceğini de bilmeniz gerekir.ishal-1
  • Elma Püresi: Bağlayıcı bir besin olarak karşımıza çıkan elma püresi bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesi konusunda yardımcı olacaktır. Hem sindirim sistemini zorlamayan hem de besleyici olan elma püresini hazırlarken kabuğunu soymanız sindirim sisteminizi hassaslaştırmaması bakımından önemlidir.
  • Limon suyu: İshalken günde 3-5 defa taze sıkılmış limon suyunun ishale sebep olan patojenleri öldürmesi sayesinde daha hızlı şekilde iyileşebilirsiniz.
  • Böğürtlen: İshalin tedavi edilmesi sırasında geleneksel olarak kullanılan meyvelerden biri olan böğürtleni yıkayıp yiyebileceğiniz gibi suyunu da içebilirsiniz. Etkili bir tedavi istiyorsanız böğürtlen suyunun içine birkaç çay kaşığı yenibahar atmanız ve saatte bir olmak üzere yarım çay bardağı tüketmeniz gerekiyor.
  • Elma Sirkesi: Doğal antiseptikler arasında yer alan elma sirkesi sayesinde bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesi mümkün olacaktır. İçinde bulunan pektin maddesi sayesinde de dışkının sertleşmesine katkıda bulunan elma sirkesi ishalinizin kolaylıkla geçmesini sağlayacaktır.

HENÜZ YORUM YOK