Kemik gelişimi ve vücut sağlığı için, bebeklikten başlayarak çocukların mutlaka düzenli tüketmesi gerekir. Süt, çocuk gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip.

kemik-sağlığı

Zengin bir kalsiyum kaynağı olması nedeni ile bebeklik ve çocukluk dönemlerinde kemiklerin gelişiminde büyük rol oynayan süt her gün düzenli olarak içilmeli, süt içmek her annenin çocuğuna aşılaması gereken bir alışkanlık. Çocukların sağlıklı büyümesi ve bağışıklıklarının güçlü olması için bu besini çocukların beslenme programından eksik etmeyin.

C vitamini ve demir dışında tüm besin öğelerini içeren süt özellikle çocuklar okul yaşına geldiklerinde önemini daha da arttırıyor. Okul yaşına kadar çok daha korumalı bir ortamda bulunan çocuk, okula başladığında çok daha kolay hastalanabiliyor. Çocuklarınızın daha sağlam bir bünyeye sahip olmasını ve hastalıklar ile daha kolay baş edebilmesini istiyorsanız çocuklarınızın hem diğer besinlerle hem de süt içmelerini sağlayarak bağışıklık sistemlerini güçlendirin.

Bazı çocuklar zaten sütü sever, bazı çocuklar ise süt içmek konusunda pek de hevesli değildir. Çocuğunuz süt içmeye direniyorsa, bu işi eğlenceli hale getirerek direncini kırabilirsiniz. Sütü sevdirmek kısaca size düşüyor. Bunu nasıl yaparım derseniz; çocuğunuzla birlikte sütlü yemekler ya da süt içeren hafif tatlılar yapmak için onunla birlikte mutfağa girebilirsiniz. Kendisinin de ortak olduğu tarifleri tatmak onun hevesini arttırabilir. Sütü birçok tarifte kullanabilmeniz mümkün, biraz araştırarak sütle yapabileceğiniz yiyecek ve içecekler için güzel bir liste hazırlayabilir ve bu tarifleri uygulayabilirsiniz.

Her çocuk sütü içmek konusunda hevesli olmayabilir. Bu yüzden bir anne olarak, çocuğunuzun süt içme alışkanlığı edinmesini sağlamak için çeşitli yöntemlerle sütü sevdirebilirsiniz. Örneğin, kimi çocuk muzu çok sever, hazırlayabileceğiniz muzlu süt ve pipetlerle süsleyebileceğiniz bir bardak ilgisini çekebilir.

Ayrıca çocukların anne ve babalarını model olarak aldığını göz önünde bulundurarak  onunla birlikte siz de süt içebilirsiniz. Süt sadece çocuklarınız için değil, sizin içinde faydalı.

Süt sadece kemik gelişiminde ve bağışıklığın arttırılmasında etkili değil, daha birçok faydası var.

İşte sütün çocuğunuza 10 faydası

  1. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, süt bebeklikten başlayarak, çocukluk dönemi sürecinde kemik sağlığının korunmasına ve gelişimine destek olur. Bu nedenle her çocuk mutlaka süt içmeli. Çocukken edinilen bu alışkanlık yetişkin olduğunda da devam etmesi açısından mutlaka çocuğa aşılanmalı.
  2. Süt içmek bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve korunmasında etkili olan besinlerden biri olması nedeniyle çocukların günlük beslenme programında yer almalı.  Çocuklarınızın vücut direncinin düşmemesi için beslenme şekline önem verin.
  3. Uyku düzeninin sağlanması ve daha sağlıklı, rahat uyuyabilmek için çocuğunuza yatmadan bir saat önce ılık bir bardak süt içirebilirsiniz.
  4. Spor yapan bir çocuğunuz varsa süt içirmek onun daha enerjik olmasını sağlar. Ayrıca kasların daha güçlü olması açısından da önemli. Antremanlar ya da spor sonrası bir bardak süt içmesini sağlayın.
  5. Dişler sağlıklı beslenilmediği ve bakılmadığı zaman çok daha çabuk çürür. Özellikle çocukların şekerlemeleri ve dişi kolayca çürütebilen yiyecekleri tüketmeye meyilli olmaları dişlerinin çok daha çabuk çürümesine ve diş sağlıklarının bozulmasına sebep olur. Bebeklikten itibaren içirilmesi gereken sütü, çocuklarınızın daha sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmasını istiyorsanız özellikle diş değişimi sonrasında da mutlaka içirin.
  6. Hücre yenilenmesi konusunda etkisi nedeniyle çocuklar mutlaka sütü günde 2 bardak tüketilmeli.
  7. Bilinçsiz ve düzensiz beslenme şekli vücut dengesini bozduğuu kadar kilo alımına da sebep oluyor. Ülkemizde obezite son yıllarda daha da çok artmaya başladı. Bu anlamda ebeveynler çocukların obez olmaması açısından önlem almalı ve bilinçli bir şekilde çocuklara yiyecek ve içecek sunmalı.  Süt içmek kilo alımını önlemek ya da kilo verebilmek için açısından önemli bir besin bu nedenle de çocuğunuzun süt tüketimine önem vermelisiniz.
  8. Süt kas gevşetici özelliği de sahip. Çocuğunuz sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsa, gergin kaslarının bunda etkisi olabilir. Kasların gevşemesini sağlamak  için günlük  süt tüketimini ihmal etmeyin.
  9. Süt bağırsakların daha kolay çalışmasını sağlayan bir besin. Çocuğunuz bağırsakları yavaş çalışıyorsa, bu sorunu çözmek için de süt içirmelisiniz.
  10. Çocuklarınızın kalp sağlığını korumak açısından da süt önemini ortaya bir kez daha  çıkarıyor çünkü süt içmek kalp hastalıklarından korunabilmesi de sağlıyor.

 

 

HENÜZ YORUM YOK