ceviz
Yaz kış demeden formda kalmak için savaşanlardansanız her zaman iyi bir diyet menüsüne ihtiyacınız var demektir. Tabi diyet yaparken bağışıklık sistemini korumaya ve vücut direncinizi arttırmaya dikkat etmeniz de şart. Kış mevsiminde değişken hava koşulları nedeniyle vücut direncimizi kaybedebiliyoruz. Bunun önüne geçebilmek içinse sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermemizde yarar var.
Kış mevsiminde diyet yaparken neleri yemelisiniz, hangi besinleri sık tüketmelisiniz, sizin için araştırdık. İşte o birbirinden faydalı ve leziz yiyecekler;

Taze ceviz
Omega-3 yağ asidi bakımından zengin bir meyve olan ceviz, aynı zamanda bitkisel protein kaynağıdır. İçeriğindeki Omega yağ asidi sayesinde kandaki yağ oranını azaltırken, kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Uzun süre tok tutan cevizi ara öğünlerde tercih edebilir, dilerseniz salatanın içine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Pazı
A ve C vitamini bakımından zengin bir sebze olan pazı, güçlü bir folik asit kaynağıdır. C vitamini özelliğini kaybetmemesi için pazıyı çiğ olarak tüketmenizi öneririz. Salatalarınızda yeşillik olarak kullanarak vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Biberiye
Bahar alerjileri ve astıma karşı bire birdir. Yemeklerinize lezzet katması için baharat şeklinde tüketebilir veya çayını içebilirsiniz. Yemeklerden sonra içeceğiniz biberiye çayı midenizi rahatlatacaktır.

Bamya
Tıpkı pazı gibi folik asit, A ve C vitaminleri açısından zengin olan Bamya, sık tercih edilen kış sebzelerindendir. Posası bol ve az kalorili bir yiyecek olduğundan sıkça tüketmenizi öneririz.

Mantar
Prostat ve meme kanserine karşı koruyucu etkisi bulunan mantar, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda bir numaralı sebzedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER