motivasyon

Yaşadığımız şu hayatta başarılı olabilmek için kendi motivasyonumuzu her daim üst düzeyde tutmamız gerekli. Sadece yaşamış olmak için yaşamıyorsanız, hayatta bazı emel ve hedefleriniz varsa ve başarılarla dolu bir yaşam istiyorsanız öncelikle yolunuz motivasyondan geçiyor. Kendi motivasyonunuzu artırmak ve korumak ise elbette sizin elinizde. Sadece bunun yollarını bilmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Bu yazımızda size motivasyonu artırmak için 7 öneri sunuyoruz.

motivasyon-1

İşte önerilerimiz;

  • Hedeflerinizi belirleyin: Hedefler insanı motive eden en önemli etkenlerden birisidir. Kendinizin belirleyeceği kısa ve uzun vadeli hedefler sizi motive edecektir. Ulaştığınız hedeflerin ise sizde yaratacağı hazzın tarifi mümkün değildir. Bu nedenle imkansız hedeflerden uzak durun. Daha akılcı, kısa ve uzun vadede kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve sadece iş hayatı ile sınırlı olmayan, hayatınızın her bölümünü içine alan hedefleriniz sizi zorlayacak birkaç hedefinizin olması motivasyonunuzu artıracaktır.
  • Kendinizi eğitin: Hedef belirlemek kolay kısımdır. Önemli olan onlara ulaşılabilecek yolu hazırlamaktır. Bunun için hedefleriniz doğrultusunda kendinizi mutlaka eğitin. Ne istediğinizi iyi bilin ve ona nasıl ulaşabileceğinizi de iyi öğrenin ve bu yolları bir bir aşabilmek için okuyun, araştırın, öğrenin. Bu gelişim hem hedeflerinizi destekleyecek hem de motivasyonunuzu artıracaktır.
  • Düzenli olun: Hayatınızın her evresinde ve her alanında düzenli olmanız şart. Düzen beraberinde huzuru ve böylelikle motive olma duygusunu getirir. Yaşadığınız ev ve çalıştığınız ofis düzenli ve temiz olsun. Unutmayın ki fiziksel dağınıklık zihinsel dağınıklığı da beraberinde getirir. Her alanda düzen ise motivasyonunuzun artmasına neden olur.
  • Hayatınızda modivatörlere yer verin: Modivatörler size hedeflerinizi hatırlatan küçük simgelerdir. Bunları evinizde, işinizde, arabanızda, cüzdanınızda ve aklınıza gelebilecek her yerde bulundurmalısınız. Onlarla karşılaştığınızda zihninizde oluşacak kısa hatırlatmalar motivasyonunuzu artırıcı yöndedir.
  • Rol modelinizi seçin: Çevrenizde saygı duyduğunuz ve onun gibi olmak istediğiniz bir kişiyi kendinize rol model seçin. Böylelikle birçok şeye sıfırdan keşfetmek yerine kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Eğer yakınlarınızda böyle bir kişi yoksa rol model olarak bir lideri, bir bilim adamını veya bir sanatçıyı da rol model olarak belirleyebilirsiniz.
  • Başarı hikâyeleri okuyun: Olmaz diye bir şey yok. Başarı hikâyeleri okuyarak bunu görebilirsiniz. İnsanların nasıl durumlardan, ne zorluklarla nerelere geldiklerine şahit olabilirsiniz. Öyleyse neden siz de yapamayasınız. Motivasyonunuzu artırmak için bu hikâyeler oldukça önemli.
  • Kendinizi ödüllendirin: Kendinize koyduğunuz küçük hedeflere ulaşabildiğinizde ödülü hak ettiniz demektir. Bunu atlamayın ve başarınızdan dolayı kendinizi ödüllendirin.

HENÜZ YORUM YOK