Oto Koltuğu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Uzmanlara göre çocuğunuzun boyu 1 metreye gelene kadar araç içerisinde yerleştirilecek bir oto koltuğunda seyahat ettirilmesi gerekiyor.

Ancak çoğu oto koltuğunun saatte 35 km ile yapılan kazalarda bile yetersiz kaldığı söyleniyor. Bu yüzden aracınıza, çocuğunuz için koltuk alımlarınızda iyi bir araştırma ve analiz yapmak güvenlik açısından oldukça önemli.

Bebek oto koltuğu alımlarınızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve seçim yapmanızda yardımcı olacak püf noktalarını sizler için bir araya getirdik.

Arabanıza göre koltuk alımı yapın.

Bazı oto koltuk modellerinin kilit sistemleri ve koltuk ayarlamaları zor olabilir. Bunları kurarken bir takım karışıklıklar yaşamamanız adına aracınıza kolay kurulum yapabileceğiniz bir koltuk tercih etmenizde fayda var. Koltukların yanlarında bulunan etiketler vasıtasıyla veya satın alındığında verilen kitapçıklarla kurulum olayını çözmeye çalışabilirsiniz ancak bu sandığınız kadar basit olmayabilir. Unutmayın, oto koltuğu her araca farklı şekilde uygulanır ve her insanın güvenlik anlayışı farklıdır.

Rahatlığına ve tasarımına dikkat edin.

Her oto koltuğu aslında aynı amaç ile tasarlanmıştır ancak marka ve modellere göre birbirinden farklı donanımlara sahip olabilir. Koltuk alımlarınızda belirlediğiniz en önemli kriterlerden biri rahat kullanabiliyor olmanızdır. Hem oto koltuğu hem de ana kucağı olarak  kullanım yapacağınız bir koltuğun ağırlığına dikkat etmekte yarar var. Koltuk tahmin ettiğinizden ağır ise taşıma konusunda sıkıntılar yaşamanız mümkün. En çok zorlanılan diğer bir nokta ise, koltuğun klips, kemer ve kilit sistemleridir. Bu tip donanımlar koltukların tasarımlarına göre değişebilir. Kendinize göre en kolay olan ve en rahat edebileceğiniz sistemleri seçmek için satın almadan önce kontrol edebilirsiniz.

Yeni nesil kilit sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Çocukların güvenliği için günümüzde birçok araba modeline yeni nesil kilit sistemleri ve yenilikler getirildi. Yeni kilit sistemi olan arabalarda arka koltuk ve minder arasında metal bir çubuk mevcuttur. Eğer bu sistem aracınızda var ise oto koltuklarınızı emniyet kemeri gerekmeden metal kopçalar ile buraya bağlayabilirsiniz. Bu sayede koltukları kurmak ve sabitlemek daha kolaydır. Bu tip koltukları tercih ederek çocuğunuzun aracınız içerisindeki güvenliğini arttırabilirsiniz. Yeni nesil emniyet sistemlerinde isofix’li modeller dikkat çekiyor. İsofix oto koltuğu modellerinde arka koltuklarda özel bağlantı noktaları bulunuyor. Bu sistem sayesinde arka koltuğun arka kısmında bulunan bağlantı noktası ve kayış aracılığıyla oto koltuğunun daha sağlam bir şekilde durması sağlanıyor. Böylece çocuklarınızın düşme ihtimali minimuma inerek daha güvenli yolculuk edebiliyorlar.

Siz de aracınızın donanımlarına göre koltuk tercihi yapmak istiyorsanız, ağır ve kurulumu zor koltuklar yerine hafif ve rahat koltukları tercih edebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK