pilates

Kilo vermemize ve fit görünmemize yarayabilecek birçok diyet ve spor adı biliyoruz. Kadınların yoğun ilgisi nedeniyle gün geçmiyor ki zayıflamak üzerine yeni bir diyet veya farklı bir aktivite çıkıyor. Bu denli farklı alternatifler arasında ise bizim için doğru yol ve yöntemleri araştırarak bulmak ise elbette bize düşüyor. Örneğin pilates ve fitness. Son dönemlerin en gözde iki spor dalı. Zayıflamak ve fit olmak isteyen her bayanın dilinden düşmeyen bu iki kelime arasında ise oldukça fark var. Öncelikle kilo vermeye karar verdiğinizde hangi spor dalı ile diyetlerinize takviye sağlayabileceğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Aksi halde beklide aylar süren emekleriniz boşa gidebilir.

Fitness

Peki, sizin için hangisi gerekli? Pilates mi, fitness mi? Dilerseniz buna kendiniz karar verin.

  • Fitness hepimize daha yakın bir kelime. En azından birçoğumuz fitness’in ne olduğunu biliyoruz. Ağır ve kapsamlı bir spor şekli olan fitness’te ağırlıklar ve aletler kullanılarak çalışmalar yapılıyor. Uygulama şekline göre kilo verilebiliyor, vücut geliştirilebiliyor ve kilo alınabiliyor. Kas sistemimize yönelik uygulamalar içeren bu spor dalını kilo vermek isteyen bayanların tercih etmesi gerekiyor. Eğer sizi rahatsız eden fazla kilolarınız varsa ve vermeniz gereken kilo en az 3 ve üzeri ise sizin başlangıçta tercihiniz mutlaka fitness olmalı. Yoğun ve doğru bir programla başlayacağınız fitness çalışmalarını istediğiniz kiloya düşene kadar düzenli bir şekilde uygulamalısınız.
  • Pilates hayatımıza son dönemlerde giren bir terim. İçeriğinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve neye yaradığını çoğumuz yeni yeni öğreniyoruz. Pilates kilo verdiren veya yağ yakan bir spor değildir. Oldukça ince düşünülerek ortaya çıkarılmış bu spor dalı insanın vücudunu çok iyi tanımasına ve tanıdığı her bir alanda yorucu olmayan ve az tekrarlanan hareketlerle esneklik ve sıkılaşma sağlamasına yardımcı olmaktadır. Aslında fitness’in bir alt dalı olarak da değerlendirilebilir. Kilolu sınıfında olan bayanların yapabileceği bir spor değildir. Pilates hafif kilolu ve fit bayanların tercihi olmalıdır. Çünkü bu spor dalı kilo vermek yerine form korumaya yöneliktir. Mevcut durumu korumak adına tercih edilir.

HENÜZ YORUM YOK