Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a duyduğu efsane aşkı anlatan Koleksiyon, günümüz sevgililerine ilham kaynağı olacak!

Kanuni’nin gözünden sakındığı kızı Mihrimah Sultan’a, 17 yaşına geldiğinde sarayın baş mimarı olan Mimar Sinan ve Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa talip olurlar. 50 yaşında olan Sinan yerine Rüstem Paşa’yı kızına layık gören Kanuni, onları evlendirir.

Kanuni, sevdiğine kavuşamayan Mimar Sinan’dan kızı için bir cami yapmasını ister. Sinan camiyi seve seve yapar. Hatta yapımı için yedi yıl emek verdiği caminin,  Mihrimah’ın beline kadar uzanan saçlarından ilham alarak, silüetini yansıtan bir görüntü de olduğu bilinir.

Camii tamamladıktan on dört yıl sonra kendi yalnızlığını ve aşkını anlatan bir camii daha yapar. Edirnekapı surlarının yanına yaptığı bu ikinci Mihrimah Sultan Camii’nin minaresi arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin iki minaresi arasından ay doğmaktadır.

 

porland-1Farsça’da güneş ve ay anlamına gelen Mihrimah, Porland tasarımcılarının marifetli dokunuşları ve tecrübeli ustaların, her bir parçası üzerinde uzun, özenli çalışmaları sonucunda oluştu.

Hüzünlü bir aşkın hikâyesini anlatan koleksiyonun tasarımında; bu camiilerde en ince noktalara kadar kullanılan el işlemelerinden ve kündekari kapı motiflerinden etkilenilmiştir.

Koleksiyonda yer alan küçük kâselere İslam hat sanatının bilinen en eski yazı türü olan kûfi stili ile ‘’Mihrimah’’, büyük kâselere aynı yazı sitilinde ‘’Mimar Sinan’’ adı işlenmiştir. Sahan kapakları camii kubbe formunda ve mihrap rölyefleri dokusunda tasarlanmıştır. Şişe ve şekerlik kapağındaki tutamaklar camii alemlerindeki formlardan esinlenilmiştir, buradaki form Mihr-ü Mah yani güneş ve ay ‘ı simgelemektedir.

Koleksiyonda; kahve fincanı, lokumluk, tepsi ve mini su bardağından oluşan Kahve Grubu, çay bardağı, kaşık, şekerlik ve farklı boylardaki düz tabaklardan oluşan Çay Grubu, üç farklı boyda cam kapaklı Sahanlar ve Likör Grubu yer almaktadır. Ayrıca dekoratif amaçlı kullanılabilecek kaseler, kapaklı porselen kutu, mumluk ve runner ile Mihrimah Koleksiyon geçmişten günümüze saklı bir hazine gibi…

porland-2
Sevgililer Günü’ne özel sınırlı sayıda üretilen koleksiyona ait ürünler,  altın varaklı küfi yazı stili ile yazılmış, koleksiyona özel tasarlanan el yapımı kutularda Porland Mağazalarında satışa sunulmaktadır.

Mihrimah Ayak.Mini.Brd 80,00 TL
Mihrimah Çay Bardak 120,00 TL
Mihrimah Çay Kaşığı 100,00 TL
Mihrimah Kahve Takımı 350,00 TL
Mihrimah Mini Su Bardağı 80,00 TL
Mihrimah Tepsi 1000.00 TL
Mihrimah Düz Tabak 32cm 250,00 TL
Mihrimah Düz Tabak 20cm 210,00 TL
Mihrimah Kpklı.Şekerlik 300,00 TL
Mihrimah Şişe 450,00 TL
Mihrimah Sahan Kap+Tut 1400,00 TL
Mihrimah Sahan Kap+Tut 1200,00 TL
Mihrimah Sahan Kap+Tut 900,00 TL
Mihrimah Büyük Kase 500,00 TL
Mihrimah Küçük Kase 400,00 TL
Mihrimah Kutu 300,00 TL
Mihrimah Mumluk 250,00 TL
Mihrimah Runner 50*150 260,00 TL

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER