portakalsuyu

C vitamini açısından oldukça zengin olan portakal kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra portakal B ve E vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve folik asit içerir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıklarla daha kolay mücadele edebilmek için bolca tüketilmesi gereken portakal hem kendisini yiyebileceğiniz, hem kabuklarından reçel yapabileceğiniz, hem de suyunu taze sıkıp tüketebileceğiniz bir meyve. Portakalın mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi önemli bu nedenle kış mevsiminde sofranızdan eksik etmeyin. İçeriğinde bulunan folik asit nedeni ile hamileler ve çocuklar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Aşırı tüketildiğinde kan şekerini yükseltebileceğinden tüketilen miktara dikkat etmek gerekir.

portakal-receli

Kendimiz kadar çocuklarımızın da beslenme listesinde mutlaka bulunması gereken portakalın faydaları neler? İşte portakalın 9 mucizevi faydası.

  1. Zengin C vitamini içeriği ile portakal bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Özellikle kışın görülen soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip hastalıkların daha kolay atlatılmasını sağlar ve hastalığın süresini kısaltır.
  2. Portakal içeriğinde yüksek posa içerir. Bu nedenle kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar.
  3. Düzenli olarak tüketilen portakal zamanla gelişmekte olan böbrek taşlarını düşürür ve iyi bir potasyum kaynağı olması nedeniyle böbrek taşı oluşumunu azaltır.
  4. İçeriğinde bulunan B vitamini ve fosfor sayesinde sinir sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca yorgunluğun giderilmesini de sağlar.
  5. Portakal, içerdiği B6 vitamini sayesinde kan basıncını düşürür. Hemoglobin üretimini destekleyerek kan basıncın yükselmesini önler.
  6. Portakaldaki lif oranının fazla olması sindirim sorunlarının giderilmesinde ve sindirim sisteminin sağlığının korunmasında etkilidir. Portakal sindirim sisteminin alınan besinlerin daha kolay hazmedilmesini sağlayarak besinleri sindirmeye yardımcı olur.
  7. Portakal cildi nemlendirmesi nedeniyle özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunların giderilmesinde ve cilt sağlığının korunmasında etkilidir. Zararlı güneş ışıklarının cilde verdiği hasarları giderir, cildin daha parlak görünmesini sağlar.
  8. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle portakal kansere karşı korur ve kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  9. İçerdiği folik asit sayesinde beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle hamileler ve çocuklar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK