sakizli-muhallebi
İftar sofralarında yenen yemek sonrası hafif bir tatlı yemek oldukça keyiflidir. Hazmı daha kolay olduğundan ve mideyi rahatsız etmemesinden dolayı hafif tatlıları ve özellikle sütlü tatlıları iftar sofranızda tercih etmeniz daha faydalıdır.

İftar için kolaylıkla hazırlayabileceğiniz üç tatlı tarifini sizlerle paylaşmak istedik.

Sakızlı muhallebi

Malzemeler:
– 2 çorba kaşığı mısır nişastası
– 2 çorba kaşığı pirinç unu
– 1 çorba kaşığı un
1 kilo süt
– 3 parça dövülmüş damla sakızı
– 10 çorba kaşığı toz şeker

Un, mısır nişastası, pirinç unu, toz şeker ve süt tencereye konulup iyice karıştırılır. Topaklanmaması için sürekli karıştırılmak üzere kısık ateşli ocağa koyulur. Damla sakızı da eklenip karıştırarak pişirilir. Pişen tatlı kaselere dökülür. Biraz soğuyup ılıklaşınca buzdolabına konulur ve soğuk servis edilir.

Keşkül

Malzemeler:

– 3 çorba kaşığı pirinç unu
– 2 çorba kaşığı nişasta
– 1,5 su bardağı toz şeker
– 7,5 su bardağı süt
– 1 su bardağı toz badem
– 1 su bardağı Hindistan cevizi
– 1 yumurta sarısı
– Toz yeşil fıstık

Tencereye süt, nişasta, pirinç unu, şeker ve yumurta sarısı konularak iyice çırpılır. Pürüzsüz bir kıvama getirildikten sonra tencere kısık ateşli ocağa konulur ve ikişer kaşık fıstık ile hindistan cevizi eklenip karıştırılır. Muhallebi olana kadar piştikten sonra tatlı kaselere konarak ılıklaştığında buzdolabında konur. Servis edilmeden önce tatlının üzerine hindistan cevizi ve fıstık koyarak süslenir.

Güllaç

Malzemeler:

10 yaprak güllaç
2 su bardağı şeker
1,5 litre süt
İsteğe bağlı miktarda çekilmiş ceviz
İsteğe bağlı 2 yemek kaşığı gül suyu

Bir tencereye konan süt ve şekeri şekerler eriyene kadar karıştırılarak ısıtılır ve oda sıcaklığında olacak şekle soğumaya bırakılır. Tatlının hamur olmaması sütün ılık olması gerekir. Bir tepsiye ilk güllaç yaprağı parlak bölgesi üste gelecek şekilde konulur ve şekerli süt ile ıslatılır. Beşinci yaprağa kadar aynı işleme devam edilir. Beşinci yapraktan sonra üzerine çekilmiş ceviz dökülür. Kalan beş yaprak da sütle ıslatılarak üst üste konulur. Eğer arzu edilirse kalan gül suyu kalan sütün içerisine damlatılıp son yaprağın üzerine dökülebilir. İki ya da üç saat kadar servis etmeden önce buzdolabında bekletin.

HENÜZ YORUM YOK