Sağlıklı saçlar her kadının hayalidir. Saçlarınızın sağlıklı ve parlak olması güzelliğinizin tamamlayıcısı olduğu gibi aynı zamanda sizin daha bakımlı bir kadın olduğunuzu gösterecektir.

sağlıklı

Saçta oluşan yıpranmışlıklar, kuruluklar, matlıklar giderilmediği sürece ne kadar fön de çekseniz farklı saç modelleri de deneseniz hacimli ve bakımlı göstermeyecektir. Saçlarda asıl dikkat edilmesi gereken saçlarımız çok yıpranmadan ve kurumadan bakım yapmaya başlamaktır. Çünkü yıpranmış bir saçı eski haline getirmek daha yıpranmadan önlemini almaktan çok daha zordur.

Saçlar kadınların bir aksesuarıdır. Her zaman bedenimizin bir parçasıdır nasıl ki cildimize bedenimize bakım yapıyor gerekli özeni gösteriyorsak, saçlarımıza da aynı hassasiyette davranmalıyız. Saçların hızlı uzaması, beslenme şekline ve saçların sağlıklı olmasına da bağlıdır.

Genellikle  kadınların en büyük sorunu kısa vadede saçları ile çok uğraşmasıdır. Yapılan uzun uzun işlemler, renk değişimleri bir araya gelince saçların kalitesini ve sağlığını düşürmekte.

Sağlıklı saçlara nasıl sahip olunur bu yazımızda size ufak birkaç püf noktasından bahsedelim.

1- Saçı kuru fırçalama

Normal şekilde saçı tarama ve fırçalama işlemlerinde içiniz rahat olsun yıpranma en alt sevidedir. Ancak saç kuru iken taranması halinde kırılma oranı %50’lerdedir. Ancak nemli saçlarda bu oran %20lere kadar düşer nedeni ise saç nemli iken saçta bulunan su molekülleri saçın esnemesine yardımcı olur. Siz ne kadar saçı fırçalarken çekseniz de esneme payı yüksek olduğu için kırılma oranı düşük olacaktır.

2- Aşırı ısıya maruz kalma

Her kadın saçına şekil vermek için çeşitli yöntemler kullanır fön, maşa, düzleştirici bunlardan bazılarıdır. Saç aşırı ısıya maruz kaldığı zaman hassasiyeti artar ve daha kırılgan bir yapıya sahip olur. Özellikle maşa ve düzleştirici tam anlamıyla saçın düşmanıdır. Çünkü ısı saça direk olarak temas eder ve saçın yanmasına neden olur. Bu tarz işlemler yapacaksak haftada 2 kereyi geçmemesine özen göstermeliyiz.

3- Saç yapısını değiştirmek

Brezilya fönü, perma gibi işlemler saçı sadece yüzeysel anlamda yıpratmadığı gibi saçın içerisinde bulunan sülfür bağlarını kopararak saçta uzun süreli değişime neden olmaktadır. Sonuçta çok uzun bir süre düz saçı kıvırcık, kıvırcık saçı düz olarak kullanıyorsunuz. Bu tarz işlemler yaptırıyorsanız senede bir defaya mahsus olmalıdır ve profesyonel bir bakımı da düzenli aralıklarla saçınıza yaptırmalısınız.

4- Hızlı renk değişimleri

Kadınların en sevdiği konulardan biri de saç rengini değiştirmektir. Aynaya her baktığınızda farklı bir kadın görmek her kadının hoşuna gider. Ancak bu renk değişimleri geçiş olmadan hızı bir şekilde yapılıyorsa örneğin siyahtan sarıya yada sarıdan kızıl renge gibi boyaların içerisinde yer alan keskin kimyasal maddeler saçın yanmasına ve kopmasına neden olacaktır. Bu tarz geçişleri belirli aralıklarla ve geçiş renkleri ile sağlamakta fayda var böylece saç telleriniz yıpranmadan yeni saç rengine uyum sağlamış olur.

5- Saç ve beslenme arasındaki ilişki

Saçtaki bazı yapısal bozukluklar sonucu da saçta aşırı dökülme, kırılma ve matlık görülebilmektedir. Yeterli oranda protein almamanız saçınıza da yansıyacaktır. Bundan dolayı saç köklerinde zayıflama ve saçlarda deformasyon olacaktır. Peki, sağlıklı saça sahip olmak için nasıl bir beslenme olmalı diyorsanız. Protein ağırlıklı olmalı, demir eksikliğiniz olmamalı, çinko, folik asit, B-12 gibi vitaminler bakımından zengin yiyecekler tüketilmeli. B u saydıklarımızdan vücudunuz da eksik olan olması sonucu saçta dökülmeler ve hemen kırılmalar meydana geldiği gibi matlıkta söz konusu olacaktır.

Kısacası sadece bakım yaptırmak saç için yeterli değildir. Sizin nasıl baktığınızda önemlidir. Günlük yaşamda dikkat edeceğiniz ufak detaylar profesyonel bakımla birleşince harika görünen sağlıklı saçlara sahip olacaksınız.

 

HENÜZ YORUM YOK