tirnak-bakimi
Her kadın el ve ayak tırnaklarının bakımlı ve güzel görünmesini ister. Özellikle ellerin günlük yaşamda ön planda olması hanımların estetik açıdan bu konuda daha özen göstermelerini gerektirir. Ellerin güzel görünmesini sağlayan etkenlerden biri tırnakların sağlıklı ve bakımlı olmasıdır. El tırnakları kadar her mevsim bakılması gereken ayak tırnaklarının bakımlı ve sağlıklı olması özellikle yaz aylarında açık ayakkabı ya da terlik giyilmesi, plaja gidilmesi nedeniyle daha da önem kazanır. Etleri çıkmış tırnak etleri, yanlış şekilde törpülenmiş, kırılmış ya da sararmış tırnaklar, tırnaklarda bozulmuş, soyulmuş ojeler bir kadın için pek de hoş bir görüntü oluşturmaz ve kadının imajını bozabilir. Bu da kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Çeşitli sebeplerden dolayı zamanla tırnaklar sağlığını kaybetmeye başlayabilir. Peki, daha sağlıklı ve bakımlı tırnaklara nasıl sahip olabiliriz? İşte işinize yarayabileceğini düşündüğümüz 14 tüyo.

 1. Tırnaklar sürekli ojeye maruz kaldığında hava alamaz ve sağlıklarını kaybetmeye başlar. Nefes alabilmeleri ve dinlenebilmeleri için ara sıra tırnaklarınıza oje sürmeyin.
 2. Seçilen ojenin kalitesi tırnak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tırnakların kurumasına sebep olması nedeniyle aseton içerikli çabuk kuruyan ojelerden uzak durun.
 3. Mutfağınızda, banyonuzda, el çantanızda her zaman ellerinize sürebileceğiniz bir el kremi bulundurun.
 4. Banyodan sonra ve ellerinizi yıkadıkça kremle ellerinizi, tırnaklarınızı nemlendirin. Banyo yaparken ojelerinizin aşınmaması için banyoya girmeden önce tırnaklarınıza krem sürün.
 5. Ayda en az bir kere manikür ve pedikür yaptırın. Tırnaklarınızı oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruyabilmek için maniküre giderken kendi manikür setinizi yanınızda götürün ve setinizi her zaman temiz tutun. Tırnaklarınızı yıpratmadan yapabiliyorsanız evde kendiniz de manikür, pedikürünüzü yapabilirsiniz.manikur
 6. Tırnaklarınızı kesmek yerine törpülemeyi tercih edin.
 7. Ellerinizi uzun zaman deterjana maruz bırakmayın. Ev işi yapacağınız ya da bulaşık yıkayacağınız zaman mutlaka eldiven kullanın. Eldiveni ellerinize takmadan önce ellerinizi ve tırnaklarınızı kremle nemlendirin.
 8. Tırnaklar vitamine ihtiyaç duyar. Tırnaklarınızın çabuk kırılmasını, sararmasını ve yıpranmasını istemiyorsanız beslenme listenizden vitaminleri eksik etmeyin.
 9. Takma tırnaklar kullanmayı tercih etmeyin. Yapıştırıcı sürülerek takılan tırnaklar hem takarken hem de çıkarırken tırnak dokunuzu zedeleyebilir.takma-tirnak
 10. Tırnakları zeytinyağı ile ovalamak hem tırnaklara parlaklık verir hem de zarar görmüş tırnak etlerini yumuşatır.
 11. Tırnaklarınızın kırılmasını önlemek ve bakım yapabilmek için bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı badem yağını, yarım limonun suyunu ve bir tatlı kaşığı tuzu koyarak oluşturduğunuz karışımı iki saat bekletin ve beklemiş karışımı bir pamuk ile tırnaklarınıza sürün. Bu uygulamayı haftada iki kez yapabilirsiniz.tirnak-bakimi-1
 12. Üç günde bir tırnak fırçası ile tırnaklarınızın üstünü ve iç kısımlarını tırnakları zedelemeyecek şekilde fırçalayın.
 13. Tırnaklarınızda oluşan rahatsızlıkları, sağlık problemlerini önemseyin, gerekli durumda bir cilt doktoruna başvurmayı ihmal etmeyin.
 14. Ojenin tırnaklarda sebep olabileceği zararları ve renk değişimini önlemek için tırnaklarınıza kaliteli bir cila uygulayın.

HENÜZ YORUM YOK