yesilcayStres kelimesi hayatımıza nasıl da yerleşti öyle değil mi? Çevremizde, günlük rutin yaşantımızda dahi bize stres yaratabilecek o kadar çok faktör var ki. Ve hepsiyle başa çıkabilmek ne kadar da zor. Bunu başarabilmek için kimi kadınlar ilaçlara sığınıyor. Bu işin kolay ancak sağlıksız olan yönü. Yoğun stresi ilaç almadan yenmek mümkün. Ancak yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın. İlaçlarla baş etmek istemediğiniz stresi abur cubur ile yenmeye kalkmayın. Yağlı, tuzlu yiyecekler, hamur işleri ve alkol kısa süreli mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olsa da sonrasında sizin için daha büyük stres kaynaklarına da zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle stresi azaltmanız için en ideali sağlıklı besinlerden yararlanmak olacaktır.

Peki, nedir stres azaltmaya yardımcı olan besinler. İşte size stresle baş edebileceğiniz ve sağlığınızı da koruyabileceğiniz 10 besin;

  • Stresli olduğunuz zamanlarda kahve yerine bir bardak sıcak siyah veya yeşil çayı tercih etmeniz stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Özellikle yeşil çay endişenizin azalmasına ve gevşemenize yardımcı olacaktır.
  • Süt: Stres nedeni ile uykularınız kaçar, düzenli uyku uyuyamadıkça bu sizi daha çok strese sokar. Yatmadan önce içeceğiniz bir bardak süt ise stresli ve kaygılı ruh halinizi tersine çevirerek gevşemenize neden olur. Sizi tam olarak uykuya daldırmasa da içerisindeki kalsiyum ruhsal dalgalanmalarınıza kesin çözüm olacaktır.
  • Çikolata uygun miktarda tüketildiğinde stres ile başa çıkabilmenin en güzel yollarındandır. Özellikle bitter çikolatalar endorfin hormonunun salgılanmasını artırarak stresinizi azaltır. Ancak ayarında bir tüketim çok önemli. cikolata
  • Kış mevsiminin en gözde sebzelerinden olan ıspanak magnezyum açısından çok zengindir. Ve magnezyum sizi stresten uzaklaştırır. Üstelik tüketiminde sınır yoktur. Dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz.
  • Omega 3 ile dolu olan yağlı balıkların stresi azalttığı artık birçok kurum ve kuruluş tarafından da kanıtlanmıştır. Omega 3 alan kişilerde endişenin azaldığı ve böylelikle stresi azalttığı ispatlanmıştır.
  • Ihlamur çayı özellikle kış dönemlerinde birçok derde devadır. Ve eğer stresli bir yapınız varsa ara öğünlerde ılık olarak içeceğiniz bir bardak ıhlamur adrenalin seviyenizi azaltacağından stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Yulaf unu etkileri sayesinde ruh halinizi iyileştirir. Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz bir kase sütlü yulaf unu size gün boyu destek olacaktır.yulaf
  • Bol miktarda C vitamini almak stresten daha kolay kurtulmanın başka bir yoludur. En kuvvetli c vitamini ise narenciyeler aracılığı ile alınır.
  • Günlük tüketeceğiniz bir avuç badem içerisindeki çinko sayesinde duygusal dengenizi korumanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.
  • Kuruyemişler az miktarda tüketildiğinde oldukça faydalıdırlar. Özellikle fındık B vitamini ve magnezyum açıcından son derece zengindir. Serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak mutlu hissetmenize ve stresinizin azalmasına yardımcı olur.

HENÜZ YORUM YOK