spor
Stres, günlük yaşamımızın kaçınılmaz bir parçası… Strese sebep olan problemleri ne olduğunu ve kaynaklarını belirleyebilirsek problemin oluşturduğu duygulara yoğunlaşıp, avantajları ve dezavantajları gözden geçirerek çözüm yöntemi arayabilir ve eyleme geçebiliriz.

Stresle başa çıkmak istiyorsanız önerilerimize bir göz atın.

1. Zihinsel düzenleme, kendi ile olumlu diyalog kurmak: Olaylar karşısında gösterilen olumsuz düşünce tarzı, olumsuz tutumlar ve sözler o olay karşısındaki gerginliği arttırmaktadır. Stres düzeyini düşürmek için bu olumsuz yaklaşımların farkına varmak, daha olumlu ve sorunu çözmeye yönelik bir yaklaşım benimsemek gerekir. Stresle başa çıkma cümleleri kullanabilmek “Bu dünyanın sonu değil; bunu da atlatabilirim.”, stresli duruma girmeden kendini hazırlayabilmek (“Biliyorum bu işe çözeceğim”), problem daha büyümeden neler yapılabileceği konusunda mantıklı düşünmek, problemi çözdüğünde kendini ödüllendirmek (“Aferin bana!”) stres seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

2.Gevşeme tekniklerini kullanmak: Gevşeme teknikleri kullanılarak gerginlik azaltılıp enerji pozitif yönde arttırılabilir. Etkin ve edilgen olarak iki ayrı rahatlama yöntemi vardır. Gövde ve zihin rahatlaması için uygulanan esneme ve gevşeme hareketleri, yoga, telkin, meditasyon yöntemlerdir. Nefes alma tekniklerini bilmek ve uygulamak bu gevşeme yöntemlerinden biridir. Nefes çalışmaları yaparak hem sağlıklı nefes almak hem de enerjiyi yükseltmek sağlanabilir. yoga

 

 

 

 

3.Uykuyu düzenlemek: Düzensiz uyku saatleri, bölünen ya da yetersiz uyku da stres yaratabilir. Yatağa yatmadan yarım saat ya da bir saat önceden kendini gevşetmek gerekir. Yatmadan önce ılık bir banyo rahatlatabilir, geceleri çay, kahve, kolalı içecekler içmek yerine ılık bir süt ya da bitki çayları içilebilir, yatılacak saate yakın ağır öğünler yememeye dikkat edilebilir, rahatlatıcı bir kitap okunabilir, gevşeme teknikleri uygulanabilir. uyku

4. Zaman yönetimi: Ertelemeler, bitmeyen işler, eve iş götürmek, kendine, ailesine ve sosyal etkinliklere zaman ayıramamak gibi nedenlerle stres yaşanıyorsa zaman yönetimi ile ilgili beceri geliştirmek etkilidir. Düzenli olarak bir yazılı planlama yapılabilir. Güne başlamadan önce o günü nasıl geçireceğinize dair plan yaparken bu planda gevşeme molaları, sadece kendinize ayırdığınız saatler, düzenli ve sakin öğünler, yapılacak işler ve hangi işlerin daha öncelikli olduğu yer alabilir. Tek seferde bir iş yapılabilir, çalışma yeri ya da yaşanan ortam düzenli tutulabilir, çalışma masası gereksiz şeylerden arındırılabilir, yüksek performans saatlerinde daha çok iş çıkartılabilir.

5. Sağlıklı beslenmek: Öğün atlamamak ya da stres arttırıcı içeceklerin fazla kullanılmamasına dikkat etmek gerekir. Örneğin kahve tüketiminin aşırı olması huzursuzluk, sinirlilik, kaygı halleri, düzensiz kalp atışları gibi etkiler yaratabilir. Kahve ya da çay yerine yeri geldiğinde ıhlamur, adaçayı ya da papatya çayı gibi daha rahatlatıcı içecekler tercih edilebilir. Stresli zamanlarda C vitamini ve B kompleksi vitaminlere vücut ihtiyaç duyar. Bu vitaminler eksik olduğunda stresle baş etme gücü düşebilir. Kan şekerinin düşmesi de kişinin strese dayanıklılığını düşürür bu nedenle çok uzun süre aç kalınmamalıdır. Tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmeli. adacayi-icmek

6. Hobiler geliştirmek: İlgi alanlarına uygun, enerjiyi aktarabilecek ve pozitif yönde değiştirebilecek aktiviteler bulmak stresin etkilerini azaltacaktır. Kısa bir an için bile olsa problemlerinizi düşünmemek, onlara uzaktan bakmanızı sağlayacak ve çözümü kolaylaştıracaktır.

7. Rutin işler arasında kaybolmaktan kaçınmak: Yaşamın getireceği streslerle karşı karşıya kalındığı zaman en büyük düşman can sıkıntısı ve monotonluktur. Yaşantıda yapılabilecek ufak değişiklikler tekdüze bir yaşantı şeklinden kurtulmakta yararlı olabilir ve sabit şeylere saplanmaktan koruyabilir.

8. Etkili iletişim kurmak: Stresli durumların çoğu insanlar arasındaki ilişki ve iletişim sorunlarından kaynaklanabilir. Etkili iletişim tekniklerini öğrenerek ve uygulayarak iletişim çatışmaları önlenebilir ya da azaltılabilir. Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta ilişkilerin yolunda gitmesi için hoşgörülü olmak, yargılayıcı tutumdan uzak kalmak, beklentisiz yaklaşmak ve karşı tarafı yoracak şekilde sorgulamamak iletişimin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar. İnsanları değiştirmeye çalışmak ve üzerlerinde baskı kurmak yerine herkesin hata yapabileceğini kabullenmek gerekir. Doğru şekilde eleştirmek kadar eleştirilere de açık olabilmek gerekir.

9.  Egzersiz yapmak: Düzenli spor ve egzersiz kas gerginliğini azaltır ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Spor yapmak için kimi zaman motive olmak kolay olmayabilir hatta sürekli bulduğumuz bahanelerimiz vardır. Egzersizin kilo dengesini sağlamak kadar gerilimi ve stresi hafifletmekte büyük etkisi vardır. Stres karşısında aşırı tepki vermeyi azaltır. Kaygı ve gerginliği azaltır. Özsaygıyı arttırır.

HENÜZ YORUM YOK