minietek
Kıyafet seçerken vücut tipini doğru tanıyarak kıyafetler ve aksesuarlar seçmek, bazı püf noktalarını bilerek detaylarla doğru vuruşları yapmak sizi daha zarif, daha genç, daha şık ve daha enerjik gösterebilir. Doğru giyim stiline sahip olmak; sadece modaya uymak demek değil, vücuda uygun parçalar seçerek doğru kombinler yapmak demektir. Vücudunuzda hoşunuza gitmeyen bölgelerden dikkati geriye çekerek, beğendiğiniz bölgelere odağı sağlamak en iyi kamufle yöntemlerinden biridir. Önemli olan vücut şeklinizi bilmek ve daha fit ve güzel görünmek için vücudunuzdaki güzel yönleri ortaya çıkarabilmek ve vücut tipine göre doğru seçimler yapmaktır. Vücut ölçüsü, vücut şekli ve vücut tipi farklı kavramlardır.

Endomorf, ektomorf ve mezomorf olmak üzere üç vücut tipi vardır. Endomorfların göğüs kafesleri geniştir. Yuvarlak geçişleri bulunur. Örneğin Jennifer Lopez bu vücut tipine sahiptir. Ektomorfların üzerlerine giydikleri kıyafetler üzerlerinde köşeli kalır. Mezomorfların vücutları kas oluşumuna daha müsaittir ve atletik yapılıdırlar.

yuksekbel-pantolon

Vücut tipine uygun giyinerek mükemmel görünmenin yollarını sizler için hazırladık.

 1. Vücut tipiniz minyon ise tek parça kıyafetler sizi daha uzun gösterir. Paltoları diz hizasında tercih etmek, diz üstü etekler giymek, giyilen elbise ve pantolon ile aynı renkte çorap ve ayakkabı seçmek sizi daha şık gösterecektir. Mini etek ve nude ayakkabı tercih edebilirler.
 2. Kalın bacaklı kadınların dar pantolonlar ve diz üstü çizmelerden uzak durmaları gerekir.
 3. Bacaklarınız uzun, üst bedeniniz kısa ise bu durumda düşük belli pantolonlar ve etekler size daha çok yakışır. Ayrıca ceketlerinizi ya da hırkalarınızı basene kadar inen modellerde tercih etmenizde fayda var.
 4. Bacak boyunuz kısa ve üst bedeniniz uzun ise yüksek belli pantolonlar, belden aşağı olan kısımda yani kemer, çorap, ayakkabıyı giyilen pantolon ya da etekle tek renk kullanmak doğru yapılmış seçimlerdir. Bilekten bağlı ayakkabılardan uzak durun.
 5. Bacaklarınız kısa ise ve bilekleriniz kalınsa bu durumda bilekte biten ayakkabılar tercih etmeyin.
 6. Kilolu iseniz ve boyunuz kısaysa U ve V yakalı kıyafetler sizin için daha uygundur.siyah-elbise
 7. Göğüsleriniz küçük ise ve vücut tipiniz ektomorf ise fırfırlı, yuvarlak yakalar, straplez tarzda bluz ve elbiseler sizin için daha uygun seçimlerdir.
 8. Vücut tipiniz endomorf ise ve göğüsleriniz büyükse V yakalar, dikey çizgili kıyafetler, koyu ve mat renkler size daha uygundur.
 9. İnce belli kadınlara kalın ve ince kemerler, vücuda oturan kıyafetler yakışır.
 10. Göbek bölgeniz geniş ise uzun tunikler ile bu bölgeyi kapatabilirsiniz. Düz kumaşlar tercih etmekte fayda var.
 11. Boyunuz uzun ise geniş kemerler kullanmalısınız. Gövdeniz kısa, bacak boyunuz uzun ise ince kemerler tercih etmelisiniz. Üst bölgeniz uzun, bacak boyunuz kısaysa yükse bel kemerler size daha çok yakışır.
 12. Beliniz kalın ise drapeli kıyafetler, uzun kolyeler size yakışacaktır.
 13. Elma vücut şekline sahipseniz yani bedeninizin üst tarafı geniş ve yuvarlak, bacaklarınız ince ise kruvaze ceketlerden, pilili etek, elbise ve pantolonlardan uzak durmanız gerekir. Düz inen parçalar seçmek daha uygundur. V yaka tişört giymeyin, üst kısımda yatay çizgilerden ve desenlerden uzak durun.
 14. Çilek vücut tipine sahipseniz yani dar kalçalı, geniş omuzlu iseniz dize doğru daralan kalem etekler, kloş tarzda etekler ve pilili etekler, pantolonlar sizin için uygun seçimlerdir. Çilek vücut tipine sahipseniz ve göğüsleriniz küçükse V yakalı elbise ve bluzlar tercih edebilirsiniz.
 15. Omuzlarınız dar ise tek omuzlu bluz ya da elbiseler, kayık yakalar ve fırfırlı kollar size uygun seçimlerdir. Omuzlarınız geniş ise bu durumda koyu ve mat renklerde seçilmiş, U ya da V yakalı elbise ve bluzlar tam size göre.

HENÜZ YORUM YOK