yüz-guzellik

Cildimizin her zaman bakıma ihtiyacı var ancak şu soğuk havalarda cilt bakımına daha bir özen göstermek gerekiyor. Cildimizin en önemli giysimiz olduğunu düşünürsek onun güzel olması bizim de kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor.

Cilt bakımında birinci şart cildi olabildiğince temiz tutmak. Ardından ise güneş ışığı ve diğer çevresel faktörlerden korumak geliyor. Vücudumuza nazaran yüzümüze daha çok özen göstermemiz gerekli. Çünkü yüzümüz başta alın, burun ve göz çevresi olmak üzere birçok yağ bezlerinden oluşuyor.Bu durum yüzü daha da hassaslaştırıyor.

Peki kusursuz bir yüz için neler yapmalı? Günlük cilt bakımını sabah ve akşam yatmadan önce yapmamız yeterli. Günde sadece 10 dakikanızı ayırarak harika bir cilde  kavuşabilirsiniz. Düzenli yüz bakımını, dengeli beslenme ve düzenli bir uyku ile desteklediniz mi, sağlıklı bir cilde sahip olmamanız için hiç bir neden yok. Gelin cilt bakımının püf noktalarına bir bakalım:

  • Sabahları yüzünüzü ılık suyla cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkayın. Cildiniz kuru ise kremli bir temizleyici, yağlı ise arındırıcı jel kıvamında bir temizleyici kullanabilirsiniz. Sabunu tercih etmeyin. Sabun yüzünüzdeki doğal yağ ve nemi alarak cildinizi kurutacak ve daha gergin bir görünüme sokacaktır. Temizleyicinin ardından tonik uygulayarak cildinizi ölü hücrelerden ve kirlerden arındırın. Son olarak uygun nemlendirici ile bakımı tamamlayabilirsiniz. Gece yatmadan önce de aynı bakımı tekrarlayın.
  • Makyajınızı silmeden sakın uyumayın! Cilt kendini geceleri yeniler. Yüzünüzü temizlemeden yattığınız takdirde gün boyu yüzünüzde kalan makyaj, hücre yenilenmesini engelleyerek gözenekleri tıkayacaktır. Bununla birlikte siyah nokta ve sivilce oluşumu da kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca saatlerce makyajlı kalan cildin nefes alması da zorlaşır.
  • Cilt bakımı için en önem vermeniz gereken nokta, cildi güneş ışınlarından korumak. Cildi yaşlandırmakla kalmayıp cilt kanserine bile neden olan güneş ışığı, cildin en büyük düşmanı. Güneşin zararını anlamak için bir kolunuzun altına bir de yüzünüze bakın, farkı göreceksiniz.
  • Cildin ihtiyaçları zaman zaman değişkenlik gösterebilir. Gün boyunca çevresel faktörlerden korumanız gerekirken, geceleri cildin yenilenmesini destekleyecek bakım kremleri kullanmanız uygun olacaktır.
  • Cildinizin güzelliği için Multi vitaminlerden destek alın. Fazladan E vitamini almak cildiniz için faydalı olacaktır.
  • Yüze direk uygulanan bakımların yanında sağlıklı beslenmek ve stresten uzak kalmak güzel bir cilde sahip olmanın başlıca formülü.

Daha genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için bu ipuçlarına kulak verin. Günde ayıracağınız 20 dakika ile daha canlı, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER