cilt-guzellik

Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanın en kolay yolu düzenli temizliktir. Düzenli ve doğru bir şekilde temizlenen cilt her daim berrak ve taze bir görüntü sunar. Eğer siz de ışıl ışıl, kusursuz bir cilde kavuşmak istiyorsanız, doğru şekilde yüz yıkamanın püf noktalarına kulak verin.

İdeal Isıda Yıkamak
Yüz yıkarken yapılan hataların en başında su sıcaklığı gelir. Yüzünüzü yıkarken suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. Su ne çok soğuk ne de sıcak olmalıdır. Buz gibi suyla yıkamanın gözenekleri küçülttüğü düşünülse de aslında öyle değildir. Cildin nemini emen sıcak su ise cildin daha çok kurumasına yol açar. Bu nedenle ideal olanı ılık su kullanmaktadır. Ancak cildiniz kızarmaya yatkın ise, soğuk suyla yıkayarak kılcal damarlarınıza baskı yapmasını sağlayabilirsiniz.

Sert ve kireçli su cildinize zarar verebilir. Bu sebeple yüzünüzü yıkadıktan sonra içme suyu veya soda ile durulamanızı öneririz.

Zor Anlarda Temizleme Mendili
Akşam geç bir saatte eve yorgun argın geldiğinizi varsayalım, böyle zamanlarda yüzünüzü yıkamaya dahi gücünüz olmayabilir. Bu gibi durumlarda temizleme mendilleri imdadınıza yetişecektir. Banyonuzda mutlaka yüzünüzü derinlemesine temizleyecek bir temizleme mendili bulundurmaya özen gösterin. Böylece pratik bir şekilde cildinizi kirden arındırabilirsiniz.

Cilt Tipinize Göre Seçim
Cilt kusurlarının önemli sebeplerinden biri de cilt tipine uygun ürünler kullanmamaktır. Bu nedenle yapacağınız ilk şey cilt doktoruna görünerek cilt tipiniz hakkında bilgi edinmek olmalı. Küçük bir test ile bunun kendiniz de öğrenebilirsiniz. Yıkanmış yüzünüzü 10 avuç dolusu ılık suyla durulayıp kurulayın ve 45 dakika bekleyin. Bu süreden sonra yüzünüz gerilmeye başlayıp cansız görünüyorsa; kuru bir cilde sahipsiniz demektir. Eğer her tarafı parlıyorsa, yağlıdır. Sadece alnınız, burnunuz ve çeneniz yani T bölgeniz parlıyorsa; karma cilt tipine sahipsiniz demektir. Cildiniz kolayca kızarıyorsa ve pullanmalar varsa; o zaman hassastır.
Cilt tipinizi belirledikten sonra geriye cildinize uygun temizleme ürünlerini kullanmak kalıyor. Sonrasında bakımlı ve canlı bir cilde sahip olmamanız için hiçbir neden yok.

Doğru Ürünü Bulmak
Derinlemesine bir cilt temizliği için sadece su ile yıkamak yeterli olmayacaktır. Bunun için cildinize uygun bir temizleyici ürün kullanmanız gerekir. Kuru ve karma bir cildiniz varsa, köpürmeyen formüllü kremler, sütler, losyonlar ve yağlar sizin için uygun olacaktır. Sürfaktan oranı yüksek olan köpüren jeller ve derinlemesine temizleyici ürünler ise yağlı ciltler için önerilir. Hassas cilde sahipseniz papatya, yeşilçay gibi rahatlatıcı içeriğe sahip ürünler cildinize iyi gelir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER