zumba

Takipçileri gün geçtikçe artan ve popülerleşen zumba, eğlenerek ve dans ederek kilo vermek isteyenler için tam bir kalori yakma dansı… Form tutmak, zayıflamak mı istiyorsunuz?  Latin müziklerinin eşsiz melodileri eşliğinde dans ederken bir yandan da kalori yakarak eğlenmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise zumba tam size göre. Zumba, her yaştan insanın katılabileceği bir egzersiz, çocuklar ya da yaşlılar için özel zumba dersleri de bulunuyor. Tabi yaşı ilerlemiş insanların, sağlık problemleri olanların doktorlarına danışmadan böyle hareketli bir dansı denemesini önermiyoruz.

Zumba dans ile fitnesin birleşiminden oluşan bir kardiyo programı. En popüler fitness trendlerinden biri olan zumba ile dans ederek zinde kalabilirsiniz. Zumba koreografisinde hip-hop, samba, salsa, merenge, mambo, savaş sanatları ve bir kısım Bollywood ve oryantal dans hareketleri bir arada kullanılır.

Zumba, 1990’larda dansçı ve koreograf Alberto “Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan, Latin esintili dans ve fitness karışımı bir programdır. Yarım saatte 400 ile 500 kalori arası yakabilme imkanı sunar.

zumba-1

Zumba ne fayda sağlar diyorsanız, işte size 9 faydası…

  1. Latin müziklerinin egzotik dans ritimlerini çağrıştıran Zumba dansı ile hem kilo dengenizi koruyabilir, varsa fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.
  2. Stres atmanın en keyifli yollarından birisi olan zumba ile eğlenceli bir ortamda egzersiz yaparak stres atabilirsiniz. Zumba’nın canlı hareketleri moralinizi yükselten endorfinleri salgılamanızı sağlar, kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Zumba yaparken latin danslarının büyüleyici figürleriyle kendinizden geçerek zihninizi boşaltabilir, beyninizi takıntı ve endişelerden uzaklaştırabilirsiniz.
  3. Bu dans esnasında tüm kaslarınız çalışır ve kan basıncınız düzene girer.
  4. Vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olur. Vücudun her bölgesini çalıştırarak şekilli bir vücuda sahip olursunuz.
  5. Enerji veren ve yerinizde duramadığınız Latin müzikleri ile ritm duygularınızın gelişmesinde de zumba etkilidir. Çeşitli figürleri yaptıkça dans etmeyi öğrenebilirsiniz. Zumba yaptıkça hem kendinize güveniniz artar hem de eğlenceli ve hareketli olması nedeniyle egzersizleri yaparken sıkılmazsınız.
  6. Her kadının hayali sıkı bir vücuda sahip olmaktır. Zumba, vücudun sıkılaşmasını sağlar. Bacak ve karın kaslarını güçlendirmekte etkilidir.
  7. Zumba sırasında yaptığınız dans hareketleri duruşunuzu düzeltir.
  8. Hem bedensel hem de psikolojik anlamda kişiyi besleyen zumba dansı; kondisyonunuzu arttırarak vücudunuzun gün boyu dinç kalmasını sağlar.
  9. Zumba derslerinde sosyal bir çevre oluşturabilirsiniz. Katıldığınız zumba dersleri sırasında yeni insanlarla tanışabilir, sohbet edebilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK